Szkoła we wrześniu. Ministerstwo zainspiruje się pomysłem z Włoch i będą krótsze lekcje?

Do końca tego roku szkolnego polscy uczniowie będą uczyć się zdalnie, a co będzie później - jeszcze nie wiadomo. Rządy w poszczególnych krajach przedstawiają propozycje warunków nauczania w nowym roku szkolnym. W Włoszech rozważa się m.in. skrócenie lekcji i zainstalowanie przegród między ławkami. Czy polskie Ministerstwo Edukacji Narodowej zainspiruje się tym pomysłem?

Włoski rząd przedstawił propozycje warunków powrotu do szkół na rok szkolny 2020/2021. Minister Lucia Azzolina zasugerowała, że jeśli sytuacja epidemiologiczna nadal będzie wskazywała na konieczność zachowania dystansu to, aby zapewnić bezpieczeństwo sanitarne uczniom, w salach mogą być instalowane przezroczyste przegrody między ławkami. Rząd włoski rozważa także obowiązek noszenia przez uczniów maseczek lub przyłbic ochronnych, a także skrócenie lekcji.

Uczniowie w maseczkach, przegrody między ławkami i skrócone lekcje

Minister Azzolina wspomniała mediom również o tym, że w szkołach, w których klasy są przepełnione, należy rozważyć możliwość prowadzenia lekcji w namiotach i kontenerach ustawionych na boiskach placówek. Azzolina jest przeciwna pomysłowi rozłożenia pracy szkół na dwie zmiany, co proponował komitet doradzający resortowi w związku z pandemią. Zdaniem minister, lepszym rozwiązaniem będzie skrócenie lekcji z 60 do 40 minut. Azzolina zapowiedziała też, że rząd uruchomi ponad 4 miliardy euro na oświatę i że wkrótce wyasygnowanych zostanie jeszcze 330 milionów euro na lekkie budownictwo szkolne.

Jak wyglądają egzaminy we Włoszech?

Włoska minister edukacji Lucia Azzolina postanowiła, że trzyletnią szkołę, która jest odpowiednikiem dawnego polskiego gimnazjum (włoskie dzieci kończą ją w wieku 14 lat), uczniowie zakończą prezentacją egzaminacyjną online, na którą umówią się ze swoimi nauczycielami. Wszyscy uczniowie zdadzą do następnej klasy, ale oceny niedostateczne trzeba będzie poprawić po powrocie do szkoły. Matura we Włoszech w tym roku będzie polegała tylko na egzaminie ustnym, czyli na prezentacji i odpowiedzi ze wszystkich przedmiotów. Zobacz: We Francji wzrost zachorowań po powrocie do szkół. Włoski rząd nie chce ryzykować. Poluzował program nauczania.

Zobacz wideo Zasady organizacji egzaminów w dobie pandemii w Polsce
Więcej o: