Matura 2020. Niektórzy nie mogli pojawić się na egzaminie. Dyrektor CKE: Wpłynęło 196 wniosków z prośbą o termin dodatkowy

Matura 2020 z języka polskiego już za nami. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik zdradził, ilu tegorocznych maturzystów złożyło wniosek o umożliwienie zdawania egzaminu w terminie dodatkowym.

Matura 2020 rozpoczęła się w poniedziałek 8 czerwca egzaminem z języka polskiego. Dyrektor CKE podczas konferencji powiedział, ile osób złożyło wniosek o zdawanie terminie dodatkowym, ponieważ nie mogło do matury przystąpić w pierwszym terminie. 

Matura 2020. Ile wniosków o termin dodatkowy?

Szef CKE na pytanie o maturzystów nieobecnych na egzaminie odparł, że osoba, która nie przystąpiła do egzaminu ze względu na stan zdrowotny, a chce zdawać w drugim terminie, ma obowiązek złożyć wniosek do dyrektora szkoły nie później niż w dniu danego egzaminu. Dyrektor z kolei przesyła do dyrektora OKE (Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej) wniosek o przystąpienie do egzaminu w terminie dodatkowym nie później niż dzień po egzaminie.

Takich wniosków na godzinę 12 wpłynęło 196

- powiedział Smolik. Dodał, że nie zauważono istotnej różnicy w liczbie wniosków z ubiegłego roku (w 2019 roku w terminie dodatkowym maturę z języka polskiego pisało 244 osób). Wyjątkiem jest OKE w Jaworznie (obejmuje ona swoim zasięgiem województwo śląskie), z którego wpłynęło wniosków więcej niż w 2019 roku. "W ubiegłym roku było to 14, w tym roku jest to 43, w tym 36 osób, które są na kwarantannie" - wyjaśnił dyrektor CKE. 

Nie grozi to opóźnieniem w wydaniu świadectwa dojrzałości. Wszyscy maturzyści, niezależnie od tego, czy przystąpią do egzaminu w czerwcu, czy w lipcu, otrzymają świadectwo 11 sierpnia

- podkreślił szef CKE. Dodatkowy termin dla maturzystów w 2020 roku jest zaplanowany od 8 do 14 lipca. 

Matura 2020. Co było na egzaminie z języka polskiego?

Tegoroczni maturzyści, którzy zdawali dzisiaj egzamin z języka polskiego, wypracowanie pisali o elementach fantastycznych w utworach na podstawie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Drugim tematem do wyboru była analiza wiersza. Zobacz: Matura 2020. Co było na maturze z polskiego?

Zobacz wideo Zasady organizacji egzaminów w dobie pandemii. Co się zmieni?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.