Matura 2020. Izolatki, harmonogram wchodzenia do sal, pracownicy w maseczkach. Jak szkoły przygotowują się do egzaminu?

Matura 2020 będzie odbywać się w nietypowych warunkach. W związku z pandemią koronawirusa, szkoły muszą dostosować się do wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia. Sprawdzamy, jak radzą sobie z przygotowaniem do egzaminu dojrzałości pracownicy liceów oraz w jakim nastroju są uczniowie.

Do matury 2020 przystąpi ok. 272 tys. osób. Tegoroczni absolwenci liceów i technikum mają obowiązek zdawać egzamin tylko w formie pisemnej, który odbędzie się w zalecanych przez GIS i MZ warunkach. Czy szkoły bez problemu dostosowały się do wytycznych? 

Zobacz: Matury ustne odwołane, ale nie dla wszystkich. Ilu uczniów zda egzamin w takiej formie?). 

Harmonogram wchodzenia do sal, izolatka. Co czeka tegorocznych maturzystów? 

LXXXI Liceum im. Aleksandra Fredry w Warszawie jest już przygotowane do egzaminu zgodnie z wytycznymi. "Odległości między stolikami wynoszą 1,5 m, sale egzaminacyjne, sprzęty w salach zostały zdezynfekowane, zamontowano pojemniki z preparatami do dezynfekcji, opracowany został specjalny harmonogram wchodzenia do sal, co jak sądzimy pozwoli uniknąć tworzenia się skupisk młodzieży" - poinformowała nas Joanna Kaleta-Szabłowska,  dyrektorka placówki. 

Jednym z wymogów jest zorganizowanie pomieszczenia do izolacji dla osób z podejrzeniem koronawirusa. " Takie pomieszczenie stworzyliśmy. Są w nim zgromadzone odpowiednie środki ochrony. Dysponujemy także gabinetem pielęgniarskim. W trakcie egzaminu maturalnego zaplanowane zostały dyżury pielęgniarki" - stwierdziła Joanna Kaleta-Szabłowska. XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica także jest już gotowe do przeprowadzenia matury, poinformowała nas o tym Regina Lewkowicz, dyrektorka placówki. Zapytana, czy wystąpiły jakieś komplikacje podczas przygotowań odparła, że pojawiły się niewielkie problemy, ale udało się je rozwiązać. 

W Liceum Ogólnokształcące im. H. Kołłątaja w Pińczowie z kolei dla alergików będzie ustawiony specjalny rząd na sali gimnastycznej podczas egzaminów. - Kilku naszych uczniów zadeklarowało, że są alergikami. W tym gronie są osoby, które potrzebują leków wziewnych. Ustawimy im osobny rząd na czas matur, na sali gimnastycznej - powiedziała w rozmowie z echodnia.eu, Anna Golik, dyrektorka szkoły. 

Matura 2020 w nietypowych warunkach 

Warunki dla pracowników, szczególnie z obsługi, będą trudne, np. ze względu na obowiązek noszenia maseczek i systematyczne dezynfekowanie wszystkich pomieszczeń

- przyznała Regina Lewkowicz.

Każdemu z nas towarzyszą obawy, czy uda się egzamin przeprowadzić bezpiecznie, bez konsekwencji zdrowotnych

- dodała Joanna Kaleta-Szabłowska. Jak poinformowały nas obydwie dyrektorki, pracownicy ich szkół zostali przeszkoleni w zakresie zasad bezpieczeństwa i procedur egzaminacyjnych. Zapytaliśmy, czy ktoś z uczniów zrezygnował z obecności na egzaminie ze względu na obawę o stan zdrowotny. Według dyrektorek obydwu placówek, do tej pory wszyscy zadeklarowali przystąpienie do egzaminu. 

Maturzyści: niektórym ciężko było znaleźć motywację

Tegoroczni maturzyści w wyjątkowych warunkach także przygotowywali się do egzaminu. Ostatnie miesiące przygotowań przed maturą spędzili głównie w domach na nauce online. Zapytaliśmy Mateusza, absolwenta XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica, czy on lub jego rówieśnicy mieli trudności w nauce, spowodowane pandemią. 

W mojej szkole nauczyciele prowadzili lekcje online na dobrym poziomie, za co jestem im niezwykle wdzięczny, ale niestety wiem, że nie we wszystkich szkołach tak to wygląda

- przyznał. Dodał, że on i jego koledzy mieli duże wsparcie ze strony nauczycieli. "Nawet po zakończeniu roku szkolnego część z nich organizowało zajęcia powtórkowe do matury"- opowiedział. Dodał, że chociaż niektórzy stwierdzili, że te trzy miesiące były produktywne, dzięki zaoszczędzeniu czasu np. na dojazd do szkoły, to wiele osób narzekało na brak motywacji do nauki. "Dużo stresu doszło nam przez to, że długi czas nie znaliśmy terminu matur. Od dwóch tygodni mam po prostu dość ciągłego powtarzania detali. Chciałbym już mieć to za sobą - takie zdanie słyszę też od wielu kolegów, a dodatkowe oczekiwanie podwyższa napięcie" - dodał Mateusz. 

Zobacz wideo Zasady organizacji egzaminów w dobie pandemii. Co się zmieni?
Więcej o:
Copyright © Agora SA