"Gorączka może być objawem stresu". Czy maturzysta może nie zostać wpuszczony na egzamin?

Według zaleceń sanitarnych na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa, a więc bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną. Co jeśli uczeń przyjdzie na egzamin z gorączką? Szef CKE twierdzi, że gorączka może być wywołana na przykład przez silny stres.

W wytycznych opracowanych przez Główny Inspektorat Sanitarny i Ministerstwo Zdrowia w związku z przeprowadzaniem egzaminów w szkołach, jest m.in. informacja o tym, że osoba, która jest w kwarantannie, mieszka z kimś, kto jest objęty kwarantanną albo ma jednoznaczne objawy koronawirusa, powinna zostać w domu. Szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik podkreśla jednak, że "dyrektorzy nie powinni bawić się w lekarzy".

Dyrektorzy nie mają obowiązku przeprowadzania badania i mierzenia temperatury przed egzaminami maturalnymi 

- twierdzi Smolik cytowany przez TVN24. Jeśli zatem przed maturą uczniom będzie mierzona temperatura, będzie to wynikało z inicjatywy dyrekcji, a nie z wymogów sanitarnych. 

Gorączka może być objawem stresu 

Gorączka jednak nie zawsze jest objawem choroby. Wyższą temperaturę może mieć osoba, która się śpieszyła (zwłaszcza w gorący dzień), a także ktoś, kto jest poddany silnemu stresowi. 

Ludzie na stres reagują podwyższoną temperaturą. Jeżeli tak by było, to ja na żaden egzamin bym nie wszedł. Każdy egzamin w moim życiu - a zdałem ich setki - to była gorączka

- wyjaśnia dyrektor CKE.

Tegoroczni maturzyści mogą być obciążeni silniejszym stresem niż ich koledzy z poprzednich lat. Wszystko przez komplikacje w związku z pandemią np. przesunięcie terminu egzaminów, troska o bezpieczeństwo.

Rozmawialiśmy z Mateuszem, jednym z uczniów XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica, który przyznał, że dla jednych pandemia koronawirusa i czas spędzony w domu był "dodatkowym czasem" na przygotowanie do matury, a innym z kolei sytuacja ta utrudniła mobilizację do nauki i skupienie. 

- Sytuacja związana z pandemią dokłada dużo stresu, gdyż przez długi czas nie znaliśmy terminu matur. Na początku wydawało się, że dodatkowy miesiąc będzie produktywny i na tym zyskam, ale od 2 tygodni mam po prostu dość ciągłego powtarzania detali, chciałbym już mieć za sobą - takie zdanie słyszę też od wielu kolegów. Dodatkowo oczekiwanie na egzamin podwyższa napięcie - przyznał. 

Matura 2020 według zaleceń sanitarnych

Przypominamy, że matura 2020 będzie przeprowadzona w wyjątkowych warunkach. Według wytycznych GIS i MZ:

  • Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem. Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających.
  • Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, zdający mają zachować odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) oraz mieć zakryte usta i nos.
  • Przy wejściu do szkoły należy umieścić płyn do dezynfekcji rąk oraz zamieścić informację o obligatoryjnym korzystaniu z niego przez wszystkie osoby wchodzące na teren szkoły. Płyn do dezynfekcji rąk powinien być również dostępny w każdej sali egzaminacyjnej.
  • Na egzaminie każdy zdający korzysta z własnych przyborów piśmienniczych (własnego długopisu, ołówka), linijki, cyrkla, kalkulatora itd. Zdający nie mogą pożyczać przyborów od innych zdających.
  • Szkoła nie zapewnia wody. Na egzamin należy przynieść własną butelkę z wodą.
  • Na terenie szkoły nie ma możliwości zapewnienia posiłków. Osoby przystępujące do więcej niż jednego egzaminu w ciągu dnia będą mogły zjeść przyniesione przez siebie produkty w przerwie między egzaminami.
Zobacz wideo Zasady organizacji egzaminów w dobie pandemii. Co się zmieni?
Więcej o:
Copyright © Agora SA