Dzieci apelują do Szumowskiego: Panie ministrze, usłysz nas. "Każda taka historia to osobny dramat"

Kilka tysięcy osób, korzystających z implantów słuchowych, musi czekać latami na wymianę procesorów dźwięku. Dzieci z całego kraju zwracają uwagę na ten problem i apelują o pomoc. "Panie ministrze, usłysz nas" to hasło adresowane do Łukasza Szumowskiego.

„Panie ministrze, usłysz nas” "Panie ministrze, usłysz nas" - takie hasło wraz z rysunkiem serca wypisały na kartkach dzieci z całej Polski. Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na problem osób, które korzystają z implantów słuchowych, a bez wymiany procesorów dźwięku, nie mają szans na normalny rozwój. 

"Wielokrotnie na przestrzeni ostatnich kilku lat zwracaliśmy się do ministerstwa zdrowia o podjęcie natychmiastowych i konkretnych kroków, mających na celu poprawę życia pacjentów, oczekujących zarówno na wszczepienie implantów słuchowych, jak również na wymianę procesorów dźwięku. Dziś jesteśmy głęboko rozczarowani postawą ministerstwa zdrowia i Pana Łukasza Szumowskiego, którzy znają nasz problem od ponad pięciu lat i mimo wielu deklaracji, nie podjęli żadnych realnych działań" - czytamy na profilu facebookowym stowarzyszenia "Słyszeć bez granic". 

"Każda taka historia to osobny dramat"

Stowarzyszenie "Słyszeć bez Granic" założyła wraz z innymi rodzicami Maria Rekowska, mama 10-letniego Szymka, który od czterech lat czeka na wymianę procesora dźwięku. "Wie pan co to znaczy, gdy na wymianę procesora czeka się kilka lat, gdy nie wiadomo, czy jutro będzie się słyszeć? Każda taka historia to osobny dramat" – opowiadała w rozmowie z dziennikarzem Onetu.

Rekowska wyjaśniła, że "w wielu przypadkach, lata rehabilitacji idą na marne, bo ludzie przestają słyszeć. Niektórzy mają procesory ponad 10 lat i nadal czekają w kolejce do wymiany. Sytuacja jest coraz gorsza, nikt nie chce z nami rozmawiać, a przecież niedosłuch to problem cywilizacyjny. Coraz więcej dzieci rodzi się głuchych, do tego dochodzą przypadki, gdy słuch tracą dzieci, młodzież, a także osoby starsze".

Czekamy na reakcję ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. 

Zobacz wideo Ćwiczenia dla dzieci na koordynację
Więcej o: