Jak przygotować dzieci do pobrania wymazu na koronawirusa? Żołnierze z Płocka zaprezentowali instrukcję

Żołnierze z Płocka zaprezentowali instrukcję, jak przygotować się do przeprowadzenia wymazu na obecność koronawirusa. Podali, o co warto zadbać, szczególnie u dzieci.

Pomoc podczas pandemii koronawirusa

Już samo słowo "koronawirus" wzbudza wiele negatywnych emocji, dorośli boją się o swoje rodziny i dzieci, natomiast dzieci zaskoczone są nową sytuacją. Nietypowe stroje osób pobierających wymazy na obecność koronawirusa mogą wzbudzić w szczególności u najmłodszych niepokój. Żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej postanowili temu zaradzić.

Wojsko Obrony Terytorialnej na swojej stronie opublikowało wytyczne, jak przygotować rodzinę na pobieranie wymazów. WOT zorganizowało specjalną akcję edukacyjno-informacyjną, która polega na tym, aby zmniejszyć stres, który może pojawić się podczas badania, w szczególności u dzieci. Bardzo ważne jest, aby zostały odpowiednio przygotowane do pobrania wymazu. Najważniejsza jest szczera rozmowa z najmłodszymi, aby budować ich odporność na stres.

Dowództwo WOT stworzyło również film dla dzieci, w którym wyjaśnione jest, kim jest postać, która pobiera wymazy. Kobieta na nagraniu pokazuje, że osoby takie jak strażacy, czy kosmonauci również ubierają się w dziwne stroje, aby móc robić ważne rzeczy dla świata. Wśród tych osób pojawiła się również osoba "walcząca" z wirusami. 

Pomysł żołnierzy zaskakuje i wzrusza. Napisali oni też opowiadanie "Moje serce ochroni Mamę i Tatę". Odnosi się ono do obecnej sytuacji na świecie w związku z pandemią koronawirusa.

Koronawirus - procedura pobierania wymazu na COVID

Procedura pobierania wymazu nie trwa długo. Żołnierze przed przyjazdem do badanego wykonują do niego telefon. Należy pamiętać, że przed pobraniem wymazu nie można nic jeść i myć zębów. Trzeba przygotować dokumenty i zamknąć w innym pomieszczeniu zwierzaki (o ile je posiadamy). Bardzo ważne jest również założenie maseczki. 

Aby pobrać wymaz, należy wsunąć wymazówkę do przewodu nosowego, równolegle do podniebienia na głębokość równą odległości od otworu nosowego do ujścia przewodu słuchowego zewnętrznego. Następnie trzeba pozostawić ją na kilka sekund, aby wydzielina się wchłonęła. Po paru sekundach powinno się powoli wysunąć wymazówkę, obracając ją wzdłuż osi. Wymazy pobierane są w progu domu, a wyniki badania przekazuje stacja sanitarno-epidemiologiczna.

Zobacz wideo Czy koronawirus zagraża dzieciom?
 
Więcej o: