Hiszpanie w ekspresowym tempie stworzyli portal dla nauczycieli i uczniów. Według ekspertów inne kraje powinny ich naśladować

Hiszpanie bardzo szybko stworzyli portal, który ułatwił edukację na odległość nauczycielom i uczniom. Światowi eksperci ocenili portal jako bardzo dobry jakościowo, a samą inicjatywę stworzenia go uznali za godną do naśladowania przez inne kraje.

Polscy nauczyciele i uczniowie skarżyli się na brak wsparcia i odpowiednich narzędzi do nauki zdalnej. Hiszpanie nie mogą na to narzekać. Rząd w ekspresowym tempie uruchomił tam portal do edukacji na odległość. O inicjatywie czytamy w "Głosie Nauczycielskim".

Hiszpanie w 10 dni stworzyli portal do nauki zdalnej

Hiszpański rząd, przy współpracy instytucji publicznych i prywatnych, pedagogów i m.in. Krajowego Instytutu Technologii Edukacyjnych i Szkolenia Nauczycieli (INTEF), stworzył portal do prowadzenia zdalnych lekcji zaraz po tym, gdy ogłoszono stan alarmowy w kraju i zdecydowano o zamknięciu placówek oświatowych.

Portal Aprendo en Casa uruchomiono już 23 marca. Zawiera on materiały edukacyjne, narzędzia do prowadzenia szkoleń online, narzędzia i aplikacje dla nauczycieli, rodziców oraz uczniów, a nawet audycje stworzone przez publicznego nadawcę telewizyjnego. Portal jest na bieżąco aktualizowany. Na stronie facebookowej hiszpańskiego ministerstwa edukacji publikowane są najciekawsze materiały dla uczniów i wskazówki, jak korzystać z portalu i nowych narzędzi.  

Eksperci, którzy przygotowują PISA, międzynarodowe badania koordynowane przez OECD (Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju), którego celem jest poprawa jakości nauczania i organizacji systemów edukacyjnych, uznali, że inicjatywa Hiszpanów jest godna naśladowania przez inne kraje. Ocenili materiały edukacyjne Aprendo en Casa jako bardzo dobre jakościowo, a formę portalu jako atrakcyjną. 

 

Nauka online w Polsce

Po miesiącu edukacji na odległość w Polsce pojawiło się wiele skarg od pedagogów i uczniów na brak odpowiednich narzędzi. Jedna z nauczycielek w rozmowie z nami przyznała, że "pada ze zmęczenia, bo pracy jest dużo więcej niż zawsze" (zobacz: Mija miesiąc nauki zdalnej. Nauczyciele są wyczerpani). W krajach europejskich stopniowo wraca się już do nauki w placówkach, jedynie włoski rząd zapowiedział już teraz, że kolejny rok nauki odbędzie się w systemie pól na pół - połowa nauki w domu w wersji online i połowa w budynku szkoły. Włosi mają dostosować szkoły do "nowej rzeczywistości", dlatego rząd przeznaczył na wyposażenie do nauki zdalnej dodatkowy miliard euro na dwa lata. Może powinni zainspirować się hiszpańskim portalem i stworzyć taki dla swoich obywateli? 

Zobacz wideo Minister edukacji podał terminy egzaminów w szkołach
Więcej o: