Tarcza antykryzysowa dla dłużników. Masz dziecko? Komornik zabierze ci mniej pieniędzy

W trzeciej wersji tarczy antykryzysowej znalazły się ułatwienia dla dłużników. Jeśli masz dziecko lub twój małżonek nie pracuje, możesz liczyć na łagodniejsze traktowanie. W tym wypadku postępowanie komornicze nie obejmuje licytacji nieruchomości, które służą zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych dłużnika i jego rodziny. Ponadto tarcza antykryzysowa dla dłużników zakłada, że kwota wolna od zajęcia jest wyższa - wzrasta o 25 proc.

Tarcza antykryzysowa dla dłużników. 25 proc. więcej na koncie

Kolejna wersja tarczy antykryzysowej przyniosła pomyślne wieści dla dłużników. Gdy mają oni na utrzymaniu dziecko lub/i bezrobotnego małżonka, kwota wolna od zajęcia wzrośnie o 25 proc. W ten sposób rząd chce pomóc osobom, które w obliczu pandemii zostały postawione w najtrudniejszej sytuacji – straciły pracę i nie mają środków do życia. Takie rozwiązanie pomoże przede wszystkim osobom, które prowadziły dotychczas własną działalność gospodarczą, a w skutek zamrożenia gospodarki, ich biznesy nie przynoszą zysków.

Tarcza antykryzysowa dla dłużników. Rząd chroni dzieci

Do tej pory, gdy komornik wchodził na konto dłużnika, był zobligowany do pozostawieniu 1920 złotych netto. To równowartość pensji minimalnej, która miała być zabezpieczeniem podstawowych potrzeb. Na wysokość tej kwoty nie miała wpływu liczba posiadanych dzieci. To zmienia się wraz z wprowadzeniem trzeciej wersji tarczy antykryzysowej.

Już jedno dziecko lub niepracujący współmałżonek sprawia, że kwota wolna od zajęcia rośnie o 25 proc., a to oznacza, że dłużnik może liczyć na około 1000 złotych więcej.

Uzasadnienie tarczy antykryzysowej dla dłużników brzmi następująco:

W sytuacji, gdy pracownik ma na utrzymaniu członków rodziny (niepracujący małżonek, dzieci) chroniona przed egzekucją kwota (1920 zł) jest niewystarczająca do utrzymania rodziny. Ma to szczególne znaczenie w obecnej sytuacji, gdy na skutek podjętych działań część pracowników może utracić zatrudnienie lub mieć obniżone wynagrodzenie

Tarcza antykryzysowa dla dłużników. Komornik nie zajmie mieszkania

Ale to nie wszystko. Do nowych przepisów antylichwiarskich w tarczy antykryzysowej dodano zapis o mieszkaniach. Tarcza dla dłużników uniemożliwia licytację nieruchomości, która służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych dłużnika.

Nowe przepisy będą jednak obowiązywać tylko w czasie pandemii. 90 dni po jej zakończeniu nastąpi powrót do zasad sprzed tarczy antykryzysowej.

Więcej o:
Copyright © Agora SA