Bon 1000 złotych na wakacje. Kto może złożyć wniosek o 1000 złotych na wakacje od rządu?

1000 złotych na wakacje w Polsce to nowy program, na który rząd chce przeznaczyć aż siedem miliardów złotych. Wsparcie ma być wypłacane w postaci jednorazowego bonu 1000 złotych. Kwota może zostać przeznaczona wyłącznie na wakacje w Polsce. Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać 1000 złotych na wakacje?

1000 zł na wakacje od rządu, a płaci pracodawca

O bonie 1000 złotych na wakacje w Polsce niewiele wiadomo. Prezentacja ostatecznych warunków, które należy spełnić, aby uzyskać pieniądze, zostanie przedstawiona do końca tego tygodnia, czyli do 24 maja 2020 roku. Nie ma oficjalnych dokumentów, które miałyby choć orientacyjne przybliżyć, kiedy zostałyby wypłacone pieniądze ani też kto pokrywa jednorazowy zasiłek 1000 złotych na wakacje. Prawdopodobnie zapomogę mielibyśmy dostać od pracodawcy. Ten otrzyma następnie zwrot 90 proc. kosztów od rządu.

W ten sposób tłumaczyła to rozwiązanie minister przedsiębiorczości i technologii:

Tak jak w wielu zakładach pracy pracownicy dostają w okolicach świąt bony od swoich pracodawców, tak my w podobnej strukturze chcemy, żeby pracodawcy mogli taki bon zafundować swoim pracownikom. Nie będziemy sięgać do kieszeni pracodawców, bo ten rok nie jest rokiem na to, żeby zmuszać pracodawców do wzmożonych wydatków, dlatego w tym roku taki bon będzie w 90 proc. sfinansowany z budżetu państwa, 10 proc. to będzie wkład własny pracodawcy - powiedziała Jadwiga Emilewicz w rozmowie z Money.pl.

1000 złotych na wakacje - warunki

Zobacz wideo

Choć ostatecznych wytycznych jeszcze nie ma, zostały ogłoszone wstępne zasady 1000 złotych na wakacje w Polsce. Kto będzie mógł składać wniosek o 1000 na wakacje?

Oto wstępne warunki 1000 złotych na wakacje:

  • 1000 złotych zostanie wypłacone w formie bonu lub przedpłaconej karty – na pewno nie otrzymamy gotówki na konto
  • Bon 1000 złotych na wakacje trafi do osób zarabiających mniej niż 5489,21 zł brutto
  • Pieniądze można przeznaczyć tylko na usługi turystyczne i tylko w Polsce
  • 1000 złotych na wakacje od rządu będzie przysługiwało wyłącznie pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę
  • Jeżeli w rodzinie kilka osób spełnia warunki 1000 złotych na wakacje, każda z nich może złożyć wniosek o 1000 złotych na wakacje i każda otrzyma bon
Więcej o: