Jak będą wyglądały kolonie i obozy dla dzieci? Są wytyczne GIS dla organizatorów

Co z koloniami i obozami dla dzieci? Szef MEN-u podczas konferencji 19 maja zapowiedział, że przy specjalnych obostrzeniach raczej będzie można je zorganizować. Money.pl dowiedziało się, jakie wytyczne przygotował GIS dla organizatorów obozów i kolonii dla dzieci.

Kolonie i obozy w 2020 tylko dla zdrowych dzieci

W obozach i koloniach tego lata mogą wziąć udział tylko dzieci zdrowe. Rodzice lub opiekunowie będą uzupełniać oświadczenie o stanie zdrowia i o tym, czy dziecko choruje na jakieś choroby przewlekłe - informuje serwis Money.pl, który dotarł do wytycznych GIS-u. Ponadto, jeśli dzieci miały wcześniej kontakt z osobami skierowanymi na 14-dniową kwarantannę lub były podejrzewane o zakażenie koronawirusem, to też nie będą mogły udać się na kolonię/obóz. Serwis nie podaje, czy zakaz jest uzależniony od tego, kiedy do tego kontaktu doszło. 

Na każdym obozie lub kolonii będą musiały być dostępne usługi pielęgniarskie, a dzieciom i opiekunom będzie mierzona temperatura. W ośrodkach trzeba też będzie zapewnić izolatki dla dzieci z podejrzeniem choroby. Grupy biorące udział w obozach lub koloniach będą dużo mniejsze niż dotychczas - do 12 lub 14 osób. Obowiązywać ma zasada, że w jednym pokoju lub namiocie może przebywać maksymalnie cztery osoby, przy zachowaniu minimum 4 m kw. powierzchni noclegowej na jedną osobę.  

Kolonie mają być zorganizowane tak, aby w jednym ośrodku przebywała tylko jedna grupa. Zanim przyjedzie kolejna, ośrodek będzie musiał być posprzątany i dezynfekowany. Na stołówkach i w kuchni ma obowiązywać dystans 1,5 metra, a posiłki powinny być wydawane w małych turach.

Kolonie i obozy 2020. Zajęć nie powinny prowadzić osoby starsze

W miarę możliwości dziećmi podczas obozów i kolonii nie powinny opiekować się osoby powyżej 60. roku życia. Odwiedziny rodziców lub dziadków mają być ograniczone do minimum, również obecność osób trzecich w obiektach ma być bardzo limitowana. Ograniczony również będzie obszar, w którym będą miały przebywać dzieci. Najlepiej, by nie opuszczały ośrodka i jego najbliższej okolicy. Nie będzie też zwiedzania, zwłaszcza w miejscach publicznych. Dzieci natomiast będą mogły korzystać z kąpielisk, boisk do gry czy pływalni. Kąpieliska i pływalnie będą musiały być jednak wygrodzone dla uczestników wypoczynku. Sprzęt sportowy ma być poddawany regularnej dezynfekcji. 

Zobacz wideo Kiedy odbędą się egzaminy w szkołach? MEN podał terminy
Więcej o:
Copyright © Agora SA