Powrót do szkoły. "Czy nauczycieli czeka praca na dwa etaty?" Reakcje po decyzji rządu

Szkoły otwarte od 25 maja dla najmłodszych. Placówki mają zapewnić opiekę uczniom klas 1-3, których rodzice zechcą posłać do szkoły. Tak zdecydował rząd. Nauczyciele dyskutują w tej sprawie w mediach połecznościowych i krytykują "mało konkretne" wypowiedzi szefa MEN.

Szkoły od 25 maja w klasach jeden-trzy uruchomią opiekę nad dzieckiem. - Nie będą to jednak zwykłe lekcje, a jedynie zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne - podkreślił Piontkowski podczas konferencji 13 maja. Wyjaśnił, że to rodzice zdecydują, czy poślą dziecko do placówki.

Szkoły otwarte od 25 maja. Nauczyciele nie znają szczegółów 

Jak zareagowali nauczyciele na wypowiedzi rządu dotyczące powrotu do szkoły? Na Facebooku pojawiły się komentarze pedagogów, którzy mają wątpliwości i pytania w związku z tym. 

Rano mam prowadzić zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne z grupką dzieci, a po południu dla reszty opracowywać nauczanie zdalne? Za jedną pensję mam pracować na dwa etaty?

- zapytał jeden z nauczycieli. Zastanawiają się także nad stwierdzeniem szefa MEN Piontkowskiego, że nauczyciele "zaoferują jakąś formę zajęć dydaktycznych". ZNP opublikowało post na Twitterze z prośbą o doprecyzowanie tych słów i warunków powrotu do szkół i formy prowadzenia zajęć.

Panie ministrze, oczekujemy od MEN rzetelnych informacji a nie dezinformacji. Wczoraj powiedział Pan, że "oprócz opieki nauczyciele zaoferują jakąś formę zajęć dydaktycznych". Co oznacza "jakąś"?

- czytamy na Twitterze. 

Czekamy na odpowiedź MEN.

Zalecenia dla szkół od GIS-u

Dyrekcje szkół od 25 maja będą musiały zorganizować edukację wczesnoszkolną według określonych zasad. Główny Inspektorat Sanitarny i Ministerstwo Zdrowia opublikowały na stronie rządowej zalecenia dla szkół podstawowych.  

Zajęcia w szkołach podstawowych mają być przeprowadzane z zachowaniem norm sanitarnych. W grupie przebywać będzie mogło maksymalnie 12 uczniów. W uzasadnionych przypadkach za zgodą organu prowadzącego można zwiększyć liczbę dzieci, ale nie więcej niż o dwie osoby. Dyrekcje placówek za zadanie mają starać się, aby w miarę możliwości do każdej grupy przyporządkowani byli ci sami nauczyciele. Jedna grupa uczniów będzie przebywała w stałej sali. Minimalna przestrzeń do zajęć w takiej sali to cztery metry kwadratowe na jedną osobę. Dokładnie wytyczne dla szkół opisaliśmy w artykule: GIS i MZ podało wytyczne dla szkół. Jak będą zorganizowane zajęcia dla dzieci z klas I-III?.

Zobacz wideo Szkoła. Kiedy odbędą się egzaminy ósmoklasisty i matury?
Więcej o: