Przedszkola i żłobki są otwarte od 6 maja (szczegóły w artykule: Przedszkola otwarte. Dzieci przyjmowane na podstawie punktów. Kto ma pierwszeństwo?). Na konferencji 13 maja premier Morawiecki i szef MEN-u Dariusz Piontkowski poinformowali, że w ramach III etapu znoszenia obostrzeń od 18 maja będą otwarte szkoły policealne, a od 25 maja zostaną otwarte szkoły dla uczniów klas jeden-trzy. Możliwe będzie także organizowanie konsultacji dla ósmoklasistów i maturzystów.
W szkołach policealnych od 18 maja za zgodą słuchaczy mają odbywać się zajęcia praktyczne - poinformował minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Dodał, że będzie także możliwe organizowanie praktyk i stażów u pracodawców. Od 18 maja działalność mogą wznowić także schroniska młodzieżowe. W niewielkich grupach w najbliższym czasie będzie można wracać do zajęć artystycznych.
Chcemy umożliwić zajęcia indywidualne w szkołach muzycznych
- zapowiedział Morawiecki. Dodał, że wkrótce będzie można korzystać z sal gimnastycznych i hal sportowych.
Od 25 maja w klasach jeden-trzy szkół podstawowych zostanie uruchomiona opieka nad dzieckiem. - Nie będą to jednak zwykłe lekcje, a jedynie zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne - podkreślił Piontkowski. Rodzice zdecydują, czy poślą dziecko do placówki.
Od 25 maja ruszą także w szkołach konsultacje dla maturzystów i uczniów klas ósmych, którzy przygotowują się do egzaminów. - Od 1 czerwca taka opcja będzie dostępna dla wszystkich uczniów. - Będzie to okazja do poprawienia ocen - powiedział premier.
Szkoły otwarte są już w wielu krajach europejskich, m.in. w Niemczech i Szwajcarii. Dania już 15 kwietnia uruchomiła szkoły podstawowe i przedszkola. Jak Duńczycy poradzili sobie z powrotem uczniów do szkolnych budynków? Zobacz: Przedszkola i szkoły w Europie otwierają drzwi. Obowiązkowe noszenie maseczek i zakaz dotykania się.