Podstawowe informacje o chorobie Kawasakiego zebrano już w drugiej połowie lat 60. XX w. Jej nazwę zawdzięczamy japońskiemu pediatrze Tomisaku Kawasakiemu, który w 1967 r., opisał ją jako odrębną jednostkę chorobową. Co do zasady podstawowe fakty o tym schorzeniu ograniczają się do następujących stwierdzeń:
Nie dowiedziono w jasny sposób przyczyn zachorowań na chorobę Kawasakiego. Postuluje się jej związki z występowaniem gronkowca złocistego, ale także między innymi z procesami autoimmunizacyjnymi w śródbłonku.
Choroba Kawasakiego u dzieci objawia się przede wszystkim zapaleniem dużych naczyń wieńcowych. Od tej fazy schorzenie może przejść do wytworzenia się zmian tętniakowych naczyń. Ostateczną konsekwencją niekiedy staje się niedokrwienie mięśnia sercowego.
Widocznymi objawami choroby Kawasakiego będą:
Niekiedy zdarza się jednak, że choroba Kawasakiego wystąpi w sposób atypowy, czyli bez większości spośród wymienionych symptomów. Przy długotrwale występującej gorączce niewiadomego pochodzenia, u dziecka poniżej 5 roku życia, należy brać pod uwagę to schorzenie jako jedną spośród możliwych diagnoz. Decydujący musi być jednak w tym przypadku głos specjalisty - z podejrzeniami trzeba się zgłosić do lekarza rodzinnego. Kluczem dla właściwego zdiagnozowania pacjenta jest szczegółowy wywiad. Medyk może też posiłkować się dodatkowym zestawem badań, jednak nie istnieje jakiekolwiek przypisane bezpośrednio do omawianej choroby.
Choroba Kawasakiego u dzieci przechodzi zwykle w sposób stosunkowo łagodny. Zdarza się, że objawy ustępują nawet bez podjęcia specjalistycznego leczenia. W 1/4 przypadków występują jednak komplikacje osłabiające finalnie pracę serca. W ok. 3 proc. spośród wszystkich zachorowań dochodzi do zawału serca. Ogólnie rzecz biorąc zapalenie naczyń wieńcowych może doprowadzić do:
Rokowania w przypadku Choroby Kawasakiego najczęściej nie są złe. Przyjmuje się, że 1 na 100 przypadków kończy się śmiercią pacjenta. O ile choroba nie dotyka serca, to dziecko i jego rodzina są w stanie zachować stosunkowo zwyczajny tryb życia.
Leczenie nie jest jednakowe u wszystkich pacjentów, ostatecznie o jego przebiegu powinien zadecydować lekarz. Niekiedy konieczna jest hospitalizacja, gdzie może zostać zastosowana terapia polegająca na podaniu immunoglobuliny dożylnie.
''Nowa choroba u dzieci'' - niekiedy w ten sposób określa się schorzenie, które przypomina chorobę Kawasakiego. Dotychczas zanotowano przypadki jej wystąpienia w Wielkiej Brytanii, Francji i Stanach Zjednoczonych. Istnieją spekulacje, że zarówno chorobę Kawasakiego, jak i koronawirusa może coś łączyć. Według innych teorii to w przypadku wirusa odpowiedzialnego za pandemię mogło dojść do niespodziewanej mutacji, która atakuje przede wszystkim dziecięce organizmy.
Choroba Kawasakiego a Covid-19 - ostatnio w Nowym Jorku odnotowano trzy przypadki śmierci małych dzieci związane z pandemią. Ponadto pojawiło się ok. 50 podobnych zachorowań. Wiadomym jest, że u zmarłych i zakażonych dzieci, pomimo wykrycia koronawirusa, nie wystąpiły typowe dla niego objawy, ale takie, które mogłyby wskazywać na chorobę Kawasaki.
Ważne jednak, że chorobę Kawasakiego można pomylić z przynajmniej kilkoma innymi schorzeniami. Będą to między innymi: