Powrót dzieci do szkół. Nowe deklaracje Ministra Edukacji. Wiadomo też, co z rekrutacją

Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski w poniedziałek podczas konferencji prasowej omówił stan polskiej edukacji. Niestety, nie odpowiedział jednak na najbardziej interesujące dla młodzieży i rodziców pytanie: kiedy uczniowie wrócą do szkół. Co więc wiadomo?

W poniedziałek odbyła się konferencja prasowa Ministra Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowskiego i Ministra Cyfryzacji Marka Zagórskiego. Ministrowie wypowiedzieli się na temat powrotu dzieci do szkół oraz rekrutacji. Ogłoszono także nowy rządowy program. 

Zobacz wideo Kiedy uczniowie wrócą do szkół?

Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski: Zdalne nauczanie jest kontynuowane

Od połowy marca z powodu panującej pandemii koronawirusa szkoły zostały zamknięte, a od 25 marca zdalne nauczanie stało się obowiązkowe. Niestety, nie wszyscy uczniowie mają dostęp do komputera i szybkiego internetu. Piontkowski podczas poniedziałkowej konferencji zasugerował rozwiązanie tego problemu. Zdaniem Ministra Edukacji Narodowej gminy w porozumieniu ze szkołami powinny dostarczać dzieciom bezpośrednio do ich domów wydrukowane pakiety z zadaniami domowymi. 

Piontkowski poruszył też kwestię oceniania uczniów w klasach maturalnych, która wśród wielu nauczycieli budziła dyskusje. Minister twierdzi, że maturzyści przez większą cześć roku szkolnego aktywnie uczestniczyli w zajęciach, więc nauczyciele powinni brać pod uwagę przede wszystkim dotychczasowe wyniki abiturientów.

Sam twierdzi, że rząd dokonuje wszelkich starań, aby współpracować z operatorami sieci komórkowych, którzy przygotowują specjalne oferty Internetu. Wszystko w trosce o uczniów i nauczycieli. Dodaje:

Poprosiliśmy ich o przekazywanie nam informacji o specjalnych ofertach dla uczniów i nauczycieli, które wprowadzili w związku z aktualną sytuacją

Program rządowy "Zdalna szkoła +" - rząd obiecuje kolejne 180 milionów

Na poniedziałkowej konferencji występował również Minister Cyfryzacji Marek Zagórski. Opowiedział o założeniach zaproponowanego programu rządowego "Zdalna szkoła+". Do tej pory rząd przeznaczył ponad 187 milionów złotych na wsparcie uczniów i nauczycieli, którzy mają problem z dostępem do sprzętu do zdalnej edukacji. Rząd obiecuje kolejne 180 milionów, to równowartość 120 tysięcy tabletów lub 51 tysięcy laptopów. Do programu "Zdalna szkoła" zgłosiło się 98% samorządów - 2741 z 2790. Każdy wniosek rozpatrzono pozytywnie. Minister dodał:

Nasz kolejny ruch to dofinansowanie zakupu laptopów, tabletów, mobilnego dostępu i oprogramowania dla uczniów i nauczycieli w ramach programu "Zdalna szkoła". W sumie na ten cel przeznaczamy 367 milionów złotych

Kiedy uczniowie wrócą do szkół?

Poniedziałkowa konferencja nie rozwiała jednak wątpliwości, dotyczących najbardziej interesującego uczniów i rodziców problemu: terminu powrotu dzieci do szkół. Piontkowski oświadczył natomiast, że już za kilka dni rząd ogłosi konkretne daty. Szef resortu edukacji zapewnił jednak, że szkoły zostaną zamknięte przynajmniej do 24 maja. Kiedy pytanie jest o konkretne decyzje mówi:

O tym, kiedy i w jakiej formule dzieci będą wracały do szkół, premier będzie informować za kilka dni

- mówił Piontkowski na konferencji. 

Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski: Rekrutacja przesunięta o miesiąc

Ze względu na nietypową sytuację polskiej edukacji, pod znakiem zapytania stanęły też dotychczasowe terminy rekrutacji. Minister poinformował, że do poszczególnych jednostek zostały przesłane specjalne harmonogramy naboru do szkół. Samorządy mają wyrazić swoje opinie. Rekrutacje do szkół dotychczas odbywały się na przełomie czerwca i lipca. Tym samym, rekrutacje przesunięte są o miesiąc.

Od 6 maja działa ponad dwa tysiące przedszkoli

Od środy, 6 maja część przedszkoli została otwarta. Do pracy wróciło ponad 2000 tys. przedszkoli w całym kraju, do których uczęszcza kilkanaście tysięcy dzieci. Ogromne pole działania mają samorządy, które decyduje o otwarciu placówek. Minister Piontkowski poinformował, że otwarte placówki powinny stosować się do reguł, które wydał Główny Inspektor Sanitarny konsultując zasady z Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz Ministrem Zdrowia. I dodaje:

Przypomnę więc, że w przypadku tych najmłodszych dzieci, jeżeli przebywają w swojej sali, to ani te dzieci, ani nauczyciele nie są zobowiązani do tego, aby zakładać maseczki, czy inne przedmioty, które zasłaniałyby usta oraz nos. Natomiast, gdy idą do części wspólnych, gdy dzieci idą z rodzicami do przedszkola czy do szkoły, to w przypadku dzieci powyżej czwartego roku życia zobowiązane są one do noszenia jakiejś zasłony nosa i ust. Podobnie zresztą jest z rodzicami: gdy przychodzą do szatni, to ich obowiązuje. Podobne zasady będą obowiązywały także w szkołach, gdy dzieci i młodzież wrócą do szkół

Przeczytaj także: Otwarte przedszkola i żłobki. Ile dzieci pójdzie do placówek? MEN wyliczył

Więcej o: