Nowe objawy koronawirusa u dzieci. Covid-19 przypomina zatrucie pokarmowe?

Koronawirus u dzieci daje różne objawy. U najmłodszych na całym świecie pojawiły się ostre stany zapalne organów wewnętrznych, wysypka, zaczerwienienie języka i objawy zatrucia. Lekarze sprawdzili, czy to kolejne dolegliwości związane z COVID-19.

Niepokojące objawy u dzieci takie jak: ostry stan zapalny, zaczerwienienie języka, objawy żołądkowe mogą mieć związek z koronawirusem. Eksperci zalecają jednak ostrożność i apelują do rodziców, by panikowali. Nie ma nadal pewności, czy to koronawirus wywołał groźne objawy

Koronawirus u dzieci. Nowy objaw COVID-19 

W czasopiśmie medycznym "The Lancet" opublikowano raport, który sporządzono na podstawie wyniku badań pacjentów w wieku od 4 do 14 lat. Jego twórcy wykazali, że żaden spośród badanych pacjentów nie chorował na COVID-19. U każdego z tych dzieci stwierdzono jednak obecność przeciwciał koronawirusa, Zasugerowali, że badane dzieci chorowały wcześniej na COVID-19 lub bezobjawowo przeszły koronawirusa.  

Badane dzieci miały bardzo podobne objawy. U wszystkich zaobserwowano gorączkę sięgającą 40 st. C., wysypkę, zapalenie spojówek, ogólny ból ciała i objawy zatrucia pokarmowego. 14-letni chłopiec, którego badali brytyjscy lekarze, zmarł z powodu udaru po wielu dniach na oddziale intensywnej terapii.

Wciąż mamy za mało danych. Na razie dokładnie zbadano 8 przypadków stwierdzonych w jednym z brytyjskich szpitali 

- skomentował komentuje dr Jeremy Rossman, wirusolog z Uniwersytetu w Kent, w rozmowie z "Daily Mail".

Koronawirus u dzieci. Pacjenci w innych krajach miały podobne objawy

Lekarze z USA i innych krajów zaobserwowali podobne przypadki zachorowań. Niektórzy z nich biorą pod uwagę, że objawy, o których mowa, mogą być spowodowane przez nowy, jeszcze niezidentyfikowany patogen.

Zobacz też: Koronawirus u dzieci. Coraz więcej najmłodszych pacjentów ze stanem zapalnym na OIOM-ie. Brytyjscy lekarze alarmują

Zobacz wideo Czy koronawirus zagraża dzieciom?
Więcej o: