Znana od lat choroba zakaźna może mieć związek z koronawirusem. Atakuje głównie dzieci

Choroba kawasaki może mieć związek z Covid-19 - ostrzegają lekarze z Nowego Jorku. 15 dzieci przyjęto do szpitali z chorobą kawasaki. U czterech był pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa, a sześciorga na obecność przeciwciał. Co to jest choroba kawasaki?

Choroba Kawasakiego powoduje u dzieci zapalenie ścian naczyń krwionośnych, w tym tętnic wieńcowych. Wiąże się z takimi objawami, jak gorączka, wysypka, ból brzucha, biegunka i torsje. W niektórych przypadkach może wymagać leczenia na oddziałach intensywnej terapii.

Władze Nowego Jorku wezwały lekarzy, aby jeśli natrafią na dotkniętych tą chorobą kierowali ich do specjalistów i powiadamiali miejski wydział zdrowia. Zwracają się do rodziców dzieci z objawami choroby o natychmiastowy kontakt z lekarzem.

"Chociaż związek tego syndromu z Covid-19 nie jest jeszcze ustalony i nie wszystkie z tych przypadków miały pozytywny wynik testu DNA lub serologicznego na Covid-19, prosimy wszystkich, aby skontaktowali się z nami natychmiast, jeśli zobaczą pacjentów z określonymi przez nas symptomami" – zaapelowała komisarz ds. zdrowia w Nowym Jorku Oxiris Barbot.

Choroba kawasaki przyczyny

Choroba Kawasakiego, nazywana też chorobą kawasaki czy zespołem Kawasakiego to choroba zakaźna opisana w 1967 roku przez japońskiego pediatrę, Tomisaku Kawasakiego. Dotyczy głównie dzieci poniżej 5 roku życia. Zachorowania na chorobę kawasaki występuje w okresie jesiennym i wiosennym. 

Co to za choroba kawasaki?

  • wysoka gorączka, powyżej 38 st
  • powiększenie węzłów chłonnych szyjnych
  • zmiany skórne i błon śluzowych
  • rumień w jamie ustnej
  • przekrwienie spojówek
  • wysypka głównie na tułowiu, przypominająca odrę lub płonicę
  • obrzęk, zaczerwienienie i łuszczenie skóry na dłoniach i stopach

Choroba Kawasakiego - dzieci szczególnie narażone

Według Miejskiego Departamentu Zdrowia chorobę zwaną "wieloukładowym zespołem zapalnym potencjalnie związanym z Covid-19", zaobserwowano u dzieci w wieku od 2 do 15 lat. Żaden z nowojorskich pacjentów z tym zespołem dotychczas nie umarł.

Także szpital dziecięcy Cohena w Long Island potwierdził, że 25 dzieci jest hospitalizowanych z objawami podobnymi do choroby Kawasakiego. Jedenaścioro z nich trafiło na oddział intensywnej terapii, ponieważ wymagały m.in. wsparcia układu oddechowego i krwionośnego.

Jak informują lokalne media lekarze jeszcze nie rozumieją w pełni „tajemniczego syndromu”. Przykuwa w ostatnich tygodniach coraz większą uwagę, ponieważ podobne przypadki zaczęły pojawiać się w krajach europejskich dotkniętych przez koronawirusa, w tym w Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech i Hiszpanii.

Dzieci nie zarażają dorosłych koronawirusem? Nowe doniesienia

Zdaniem ekspertów istotne jest wczesne rozpoznanie i leczenie pacjentów podejrzanych o chorobę Kawasakiego. Ma to zasadnicze znaczenie, aby zapobiec uszkodzeniom narządów i uniknąć innych długotrwałych powikłań. Zaleca się leczenie dożylnie immunoglobuliną oraz aspiryną.

Źródło: Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

Zobacz wideo
Więcej o: