Pierwszy poród pacjentki z koronawirusem w Polsce. Rodzice Klary zobaczyli ją dopiero miesiąc po porodzie

Na początku marca w Zgierzu odbył się pierwszy w Polsce poród pacjentki z koronawirusem. Dziecko urodziło się zdrowe. Rodzice mogli je przytulić dopiero miesiąc później.

Klara, która pomimo zakażenia obojga rodziców koronawirusem przyszła zdrowa na świat pod koniec marca, opuściła w piątek szpital w Zgierzu – poinformowano w Kancelarii Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.

Poród polskiej pacjentki z koronawirusem

Szpital, w którym rodziła pacjentka, przekształcono w placówkę jednoimienną, przeznaczoną do leczenia zakażonych koronawirusem. Przy cesarskim cięciu, które było poważną operacją nie tylko medyczną, ale i logistyczną, asystowało kilkanaście osób z personelu medycznego w pełnych strojach ochronnych i potrójnych rękawiczkach. 

Dziecko było zdrowe. Rodzice nie mogli zobaczyć swojej córki zaraz po tym, jak dziewczynka przyszła na świat. Klara miała ujemny wynik testu na obecność koronawirusa. Medycy codziennie filmowali dziewczynkę i robili jej zdjęcia, które przekazywali szczęśliwym rodzicom. A klarze odtwarzali głos mamy, nagrany na dyktafon. 

Rodzice odebrali dziewczynkę miesiąc po porodzie

Mateusz Szkudlarek, dziennikarz z Radio Zet, udostępnił na Twitterze zdjęcia, na których widać rodziców, którzy po miesiącu odebrali swoją córkę ze szpitala. Marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber, nadzorujący zgierski szpital, przekazał w piątek wyprawkę dla dziewczynki. 

Koronawirus a ciąża i poród. Jakiś czas temu rozmawialiśmy z Dominiką Puchtą, lekarką ze Szpitala Specjalistycznego im. św. Rodziny w Warszawie. Ekspertka powiedziała jaki wpływ ma koronawirus na ciążę i poród i co zmieniło się przez pandemię w zasadach organizacji porodów. Zobacz: Jak koronawirus wpływa na ciążę i poród? Odpowiada lekarka z oddziału położniczego.

Zobacz wideo Koronawirus jest groźny dla kobiet w ciąży? Epidemiolog odpowiada
Więcej o: