Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie dla wszystkich. Premier wyjaśnia

Jak będzie wyglądała kwestia zasiłku opiekuńczego? Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej ogłosił, że 6 maja zostaną otwarte żłobki i przedszkola. Do placówek nie wrócą jednak wszystkie dzieci, a dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie trafi do wszystkich.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy a koronawirus

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej wypowiedział się o znoszeniu kolejnych obostrzeń. Już od środy 6 maja do żłobków i przedszkoli będą mogły wrócić dzieci pracujących rodziców. Otwarcie placówek przeprowadzone będzie zgodnie z wytycznymi i wymaganiami sanitarnymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego jednak nie każda placówka jest odpowiednio przygotowana. 

Zobacz wideo Kiedy i gdzie składać wniosek o 300+?

Zasiłek opiekuńczy będzie kontynuowany, ale nie dla wszystkich

W specustawie ws. koronawirusa wprowadzono dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców lub opiekunów prawnych, których dzieci w związku z pandemią koronawirusa pozostały w domach. Dotychczas dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony został do 3 maja. Natomiast jeśli rodzic zadecyduje, aby jego dziecko uczęszczało od 6 maja do żłobka lub przedszkola wówczas dodatkowy zasiłek opiekuńczy przestanie obowiązywać. Pieniądze wypłacone będą bowiem, kiedy przedszkole i żłobek zamknięte zostaną na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego, jeśli placówki nie będą mogły zapewnić odpowiedniej opieki dzieciom spowodowanej przez pandemię koronawirusa. Premier powiedział:

Od 6 maja chcemy dopuścić otwarcie żłobków i przedszkoli. Decyzję o tym otwarciu podejmą organy założycielskie, a otwarcie będzie obowiązywało zgodnie z wymaganiami sanitarnymi

Żłobki i przedszkola otwarte nie dla wszystkich dzieci?

Według zaleceń w sprawie pandemii koronawirusa Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej należy zastosować się do wszelakich wymagań sanitarnych. Placówki mogą ograniczyć liczebność grup przedszkolnych oraz zmienić liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach. Samorządy terytorialne mają możliwość zamknięcia wszystkich żłobków i przedszkoli na swoim terenie na podstawie dotychczasowych przepisów. W otwartych placówkach zostaną zapewnione dodatkowe środki dezynfekcyjne. W III etapie odmrażania gospodarki do szkół mają wrócić uczniowie klas 1-3. Przeczytaj także: Koronawirus: dodatkowy zasiłek opiekuńczy i zmiany w opiece nad dziećmi. Zapowiedź premiera

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - komu przysługuje?

Według Rozporządzenia Rady Ministrów zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub prawnym opiekunom dzieci do lat 8, niepełnoletnich dzieci niepełnosprawnych, a także opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych. Dzięki decyzjom rządu podmioty te będą mogli dłużej skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

O zasiłek opiekuńczy z powodu koronawirusa mogą ubierać się ubezpieczeni, którzy zostali zwolnieni od wykonywania pracy. Pozostali oni w domu ze względu na sprawowaną opiekę nad dzieckiem w wieku do ukończenia przez nie 8. roku życia z uwagi na zamknięcie żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli, szkół.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - jakie dokumenty do ZUS?

Powinniśmy złożyć oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem u płatnika naszych składek - pracodawcy lub zleceniobiorcy. Wzór wniosku znajdziemy na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Osoby, które prowadzą działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.