Koronawirus u dzieci. Coraz więcej najmłodszych pacjentów ze stanem zapalnym na OIOM-ie. Brytyjscy lekarze alarmują

W Wielkiej Brytanii zaobserwowano wzrost liczby dzieci z wieloukładowym stanem zapalnym. Najmłodsi pacjenci wykazywali symptomy podobne do zespołu wstrząsu toksycznego. Eksperci z NHS twierdzą, że to może mieć związek COVID-19. Ostrzegli lekarzy pierwszego kontaktu i wymienili objawy, które pojawiły się u dzieci ze stanem zapalnym.

NHS (ang. National Health Service, system służby zdrowia w Wielkiej Brytanii) ostrzega medyków, by zwracali uwagę na nietypowe objawy u dzieci. W powiadomieniu, rozesłanym do lekarzy pierwszego kontaktu napisano, że istnieje "rosnąca obawa", że u dzieci w Wielkiej Brytanii pojawia się zespół zapalny związany z koronawirusem lub, że może istnieć inna, jeszcze niezidentyfikowana infekcja związana z tymi przypadkami. Przebieg choroby jest nagły i może wymagać natychmiastowej hospitalizacji. 

W ciągu ostatnich trzech tygodni zaobserwowano wyraźny wzrost liczby dzieci w różnym wieku, cierpiących na wieloukładowy stan zapalny i wymagających intensywnej opieki w całym Londynie, a także innych regionach Wielkiej Brytanii

- napisano w komunikacie. "Raport w tej sprawie pojawił się dopiero w ciągu ostatnich kilku dni. Poprosiliśmy naszych ekspertów, aby zajęli się tym w trybie pilnym" – powiedział Stephen Powis z NHS England dla BBC. 

Koronawirus u dzieci. Rzadkie, ale niebezpieczne symptomy 

Brytyjscy lekarze opisali objawy, jakie towarzyszyły zapaleniu wieloukładowemu u dzieci. Wymienili:

  • wysoką temperaturę;
  • niskie ciśnienie krwi;
  • trudności w oddychaniu;
  • wysypkę;
  • nieprawidłowe wyniki badań krwi;
  • nieprawidłową pracę serca;
  • u niektórych pacjentów: objawy żołądkowo-jelitowe (bóle brzucha, wymioty, biegunka).

Eksperci podkreślają, że objawy te mogą, ale nie muszą być związane z koronawirusem, ponieważ tylko u niektórych dzieci ze stanem zapalnym lekarze stwierdzili zakażenie SARS-CoV-2. 

Dr Nazima Pathan, konsultant w Intensywnej Terapii Pediatrycznej w Cambridge, potwierdza, że podobne przypadki zgłaszano także w Hiszpanii i we Włoszech. U niektórych dzieci w tych krajach pojawiły się objawy wstrząsu toksycznego oraz wysypka. 

Zobacz wideo Minister edukacji podał terminy egzaminów w szkołach
Więcej o: