Dzieci nie zakażają innych dzieci? Zaskakujące wnioski Holendrów. Na tym jednak nie koniec

Dzieci na zakażają innych dzieci - wynika z badań Holendrów. W ich kraju postanowiono, że dzieci będa mogły wrócić do treningów sportowych, podczas gdy dorośli nadal nie będą mieli wstępu m.in. do fitness klubu. Najmłodsi wkrótce wrócą także do szkół i przedszkoli.

Holendrzy chcą zezwolić dzieciom do 12 roku życia na nieograniczony udział w treningach. Planują także otworzyć 11 maja szkoły podstawowe i przedszkola. Według analiz niderlandzkich naukowców z instytutu zdrowia publicznego, dzieci nie zakażają innych dzieci, dlatego według Holendrów takie rozwiązanie jest dopuszczalne. 

Koronawirus. Według Holendrów dzieci nie zakażają innych dzieci

Badania i dane gromadzone przez Królewski Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska, który działa w ramach resortu zdrowia, wykazały, że dzieci odgrywają małą rolę w rozprzestrzenianiu się koronawirusa. 

Dzieci do lat 12 właściwie nie zarażają siebie nawzajem ani starszych osób. Mieliśmy tylko kilka potwierdzonych przypadków zakażenia u osób do lat 20 i były to zakażenia przez dorosłych, głównie przez domowników

- powiedział szef centrum chorób zakaźnych RIVM Jaap van Dissel. 

Mark Rutte, premier Holandii powołał się na te dane i powiedział, że jego rząd nie zamierzał początkowo zamykać szkół i przedszkoli. Przyznał, że zdecydowano o tym wyłącznie z powodu nacisków opinii publicznej. Od 11 maja szkoły i przedszkola w Holandii znowu będą otwarte. Dzieci do 12. roku życia mogą wrócić do treningów sportowych z zachowaniem 1,5 metra odstępu od innych. Taki odstęp ma także obowiązywać w placówkach edukacyjnych i przedszkolach. Lekcje prowadzone będą w ograniczonym wymiarze - dzieci mają przebywać w szkole przez połowę normalnego czasu.

Kiedy polscy uczniowie wrócą do szkół? Szef MEN: wszystko zależy od rozwoju pandemii

Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem zaznaczył, że do końca roku szkolnego zostały dwa miesiące i ciężko mówić, co wydarzy się w tym czasie. - Wydaje się, że w chwili obecnej raczej będzie decyzja o kolejnym przedłużeniu tego zamknięcia szkół działających w formie tradycyjnej - wskazał minister Dariusz Piontkowski.

Czy uda się, aby uczniowie wrócili do szkół w tym roku szkolnym? Zdaniem szefa MEN jest to możliwe, jednak wszystko zależy od tego, jaki będzie rozwój pandemii. Piontkowski przyznał, że istotna będzie opinia ministra zdrowia, Łukasza Szumowskiego. Dodał, że najpierw pod opiekę nauczycieli mieliby wrócić najmłodsi - związane jest to przede wszystkim z uruchomieniem gospodarki, a nie każdy pracujący rodzic może zapewnić dzieciom opiekę. 

Zobacz wideo Ćwiczenia dla dzieci na koordynację
Więcej o: