Hiszpanie zmieniają regulacje po interwencji rodziców, w tym Shakiry. Dzieci będą mogły wychodzić na dwór

Pedro Sánchez, premier Hiszpanii, obiecuje, że obostrzenia zostaną złagodzone i najmłodsi - po ponad miesiącu domowej izolacji - będą mogli "cieszyć się świeżym powietrzem".

Dzieci w Hiszpanii w ogóle nie mogą wyjść z domów. Pozostają w zamknięciu od 14 marca, kiedy premier ogłosił ogólnokrajowy lockdown. Specjaliści alarmują, że może to być zagrożeniem dla ich zdrowia. Premier Pedro Sánchez ogłosił, że wkrótce dzieci będą mogły opuszczać swoje domy na chwilę, aby  cieszyć świeżym powietrzem. Nie poinformował, na jakich zasadach nowe regulacje zostaną wprowadzone i ile czasu poza domem będą mogli spędzać najmłodsi.

Po konsultacjach ze specjalistami w dziedzinie psychologii dziecięcej i pediatrii, przekażę władzom regionalnym i sądom przychylną opinię rządu, aby złagodzić izolację dzieci od 27 kwietnia

- czytamy na facebookowym profilu premiera. Podkreślono tam, że nowe wytyczne będą wprowadzone zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Premier wskazał, że Hiszpania najtrudniejsze momenty ma za sobą i udało powstrzymać się brutalny atak pandemii. Pozytywne dane są zachętą do zniesienia obostrzeń, jednak premier zaznaczył, że chce, aby stan alarmowy w Hiszpanii był przedłużony do 9 maja.

Rodzice apelują o zmiany

O to, by rządzący zmienili regulacje i pozwolili (w bezpieczny sposób) najmłodszym wyjść z domów, apelowali także rodzice.

Skoro dorośli mogą wybrać się na spacer z psem, reaktywowane są niektóre nieistotne działania gospodarcze, to dlaczego nasze dzieci muszą czekać?

- napisała na Facebooku Ada Colau, burmistrzyni Barcelony. Podkreśliła, że pisze jako matka dwójki dzieci, które nie były poza domem od miesiąca. Dodała, że na pewno istnieje sposób, aby zrobić to dobrze i zgodnie z zaleceniami ekspertów. Podkreśliła, że w ostatnich tygodniach dzieci i ich rodziny udowodniły, że są odpowiedzialne i postępują zgodnie z instrukcjami. "Dlatego jestem pewna, że mogą pójść na spacer blisko domu, zachowując te same odległości, których przestrzegają dorośli podczas zakupów" - zaznaczyła w swoim wpisie.

Nie czekaj dłużej, uwolnij nasze dzieci!

- zaapelowała burmistrzyni.

Do władz zwróciła się także Shakira, która jest mamą dwóch synów. Piosenkarka doskonale wie, jak wygląda życie z małymi dziećmi w kwarantannie, co podkreśliła w swoim wpisie.

Współczuję tym, którzy nie mają ogrodu ani balkonu, gdzie ich dzieci mogłyby oddychać świeżym powietrzem. Jeśli jest dozwolone wychodzenie na spacer lub na zakupy przez dorosłych, należy rozważyć rozwiązanie, które daje to samo prawo dzieciom, które potrzebują słońca i powietrza dla zdrowia fizycznego i psychicznego

- napisała. Shakira zaznaczyła, że na pewno istnieje sposób, aby umożliwić dzieciom wyjście na zewnątrz tak, aby odbywało się to zgodnie z zasadami bezpieczeństwa.

Przypomnijmy, że w Polsce wychodzenie na spacer z dzieckiem jest możliwe, jednak musimy to robić z zachowaniem zasad bezpieczeństwa - dzieci powyżej czwartego roku życia muszą zakrywać usta i nos, należy unikać zatłoczonych miejsc. Od poniedziałku możemy wybrać się na spacer do lasu (place zabaw w dalszym ciągu pozostają zamknięte). Pamiętajmy jednak, że aktywność na zewnątrz powinna zostać ograniczona do minimum, a dzieci do 13 roku życia nie mogą wychodzić na zewnątrz bez dorosłych.  Przeczytaj: Czy można wyjść z dzieckiem na spacer? Mamy komentarz.

Zobacz wideo Maskowanie ust i nosa. Co należy wiedzieć? Jak zrobić samemu maseczkę?
Więcej o: