Maseczki ochronne dla dzieci. Jaką maseczkę wybrać? A może postawić na komin lub chustę?
Maseczki ochronne a nowe restrykcje
Od czwartku, 16 kwietnia, obowiązuje zakrywanie ust i nosa. Musimy to robić m.in. w środkach transportu publicznego czy w miejscach ogólnodostępnych. Z obowiązku zwolnione są m.in. dzieci do ukończenia roku czwartego roku życia czy osoby, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielności (nie jest wymagane okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie). Jeśli nasze dziecko ma powyżej czterech lat i nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do tego, aby zakrywać mu usta i nos, zgodnie z rozporządzeniem musimy to robić, gdy wychodzimy z domu. Obowiązek możemy wypełnić m.in. korzystając z wielorazowych masek.
Szczegółowe zasady dotyczące obowiązku zakrywania ust i nosa reguluje Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
Każda maska ma sens, bo zmniejsza ryzyko zakażenia, przyznaje coraz więcej specjalistów Marta Kondrusik, gazeta.pl na podst. rys. doktora Sui Huanga z Institute for Systems Biology (ISB) w Seattle
Maseczki ochronne dla dzieci: którą wybrać?
Maseczki ochronne dla dzieci od tych dla dorosłych różnią się przede wszystkim rozmiarem. Występują one w wielu wzorach i kolorach, ale to nie jest czynnik wyróżniający, w końcu i starsi chętnie sięgają po oryginalne maseczki, nie tylko takie jednolite.
Jaką maseczkę na twarz kupić? Do wyboru mamy dwa podstawowe modele - maseczki dla dzieci mogą być zakładane za uszy na gumkę lub być wiązane na troczki (wzorem jednorazowych maseczek chirurgicznych). Gumki mogą być płaskie lub okrągłe, materiały gładkie lub wzorzyste. Maseczki ochronne dla dzieci - podobne jak te dla dorosłych - mogą być szyte na wiele sposobów. Są maseczki z przeszyciem na środku, są takie wykonane z prostokątnych kawałków materiałów, z kilkoma zakładkami z przodu.
To, który model wybierzemy, zależy od preferencji naszego dziecka. Są takie, którym gumki założone za uszy przeszkadzają, uwierają je i dokuczają. W takiej sytuacji warto rozważyć maseczkę na troczki lub wybranie innego sposobu na zakrywanie ust i nosa. Pamiętajmy, aby profesjonalne maseczki zostawić medykom. My sięgajmy po te powszechnie dostępne, na przykład te szyte w domowym zaciszu.
Jeśli nie maseczka dla dziecka to co?
Rozporządzenie wprowadza nakaz zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych, jednak nie wskazuje, że musimy to robić przy użyciu maseczek (jak czytamy w Rozporządzeniu, możemy to zrobić przy użyciu odzieży lub jej części, maski albo maseczki). Możemy sprawdzić różne możliwości, na przykład:
- komin,
- szalik,
- bandanę.
Bandana jako maska wybierana jest dość często - można ją po prostu zawiązać lub skorzystać z internetowych tutoriali i dodając dwie gumki zrobić z niej "prawdziwą" maseczkę. Niezależnie, co wybierzemy, sprawdźmy, czy dobrze się trzyma, czy nie zsuwa się z nosa i dobrze spełnia swoją funkcję. Wytłumaczmy też dziecku, że maseczki ochronnej (czy innej rzeczy, na którą się zdecydujecie) nie wolno dotykać, nie można się nią bawić. Pamiętajcie także, aby po powrocie do domu od razu ją wyprać lub zdezynfekować.
-
Ulga na dziecko 2021. Nawet 4 tys. złotych dla rodziców, którzy spełnią określone warunki
-
Dziecko dobrze rozwiązało zadanie z matematyki, nauczycielka odjęła punkty. Powód może dziwić
-
1200 zł dla każdego, 600 zł dla dzieci. Nowe świadczenie budzi wiele emocji
-
Dodatek do czynszu 2021. Aby uzyskać dofinansowanie, należy spełnić kilka warunków
-
Kiedy powrót do szkoły 2021? Będą zmiany. Minister Czarnek zapowiada setki milionów złotych na ratowanie sytuacji dzieci
- Trzynasta emerytura 2021. Kiedy wypłata? Już za chwilę, ale jest pewien haczyk
- Emily Ratajkowski pozuje przed porodem. Fani: Dlaczego znów zupełnie nago?
- Przedszkolanka z Tczewa przyklejała dzieci do krzeseł. Sprawę badają policja i kuratorium
- Rozpoczęły się próbne matury w reżimie sanitarnym. Płyn musi mieć 60 proc. alkoholu, drzwi otwarte
- Ulga na dziecko - do ilu lat? Zapewnia rodzicom duży zwrot gotówki, choć wiąże się z pewnym formalnościami