Szczepienia a koronawirus. Szczepienia ochronne dzieci zostają przywrócone

Szczepienia ochronne dzieci zostały odroczone do 18 kwietnia. Minister Zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny wydali komunikat, w którym rekomendują wznowienie szczepień obowiązkowych.

Szczepienia a koronawirus. Powrót do realizacji szczepień ochronnych

13 marca wydano zalecenie okresowego wstrzymania realizacji szczepień ochronnych, wydane przez Polskie Towarzystwo Pediatryczne, Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej, konsultanta krajowego w dziedzinie pediatrii, konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny rodzinnej oraz konsultanta krajowego w dziedzinie epidemiologii. W opublikowanym dziś komunikacie, Minister Zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny zalecają wznowienie bieżącej realizacji wszystkich szczepień obowiązkowych w ramach Programu Szczepień Ochronnych u dzieci. Decyzja została podjęta w oparciu o stanowiska Zespołu ds. Szczepień Ochronnych oraz Polskiego Towarzystwa Wakcynologii oraz kluczowych instytucji zdrowia publicznego (WHO, CDC, NHS, NCIRS). Podkreślono także, że w czasie szczepienia muszą zostać zachowane zasady bezpieczeństwa przeciwepidemicznego.

Wydane zalecenia dotyczą szczególnie:

  1. szczepień na oddziałach noworodkowych,
  2. szczepień obowiązkowych, które zgodnie z PSO powinny być wykonane do 24 miesiąca życia,
  3. szczepień z uwzględnieniem indywidualnych sytuacji dzieci z chorobami przewlekłymi, dla których istnieją szczególne wskazania zdrowotne do szczepień,
  4. szczepień poekspozycyjnych przeciw wściekliźnie, tężcowi, odrze, ospie wietrznej, WZW tupu b, według wskazań medycznych we wszystkich grupach wieku,
  5. realizacji innych szczepień ochronnych, których konieczność podania lub dokończenie wynika z Charakterystyki Produktu Leczniczego.

Zarekomendowano także upowszechnienie szczepień przeciwko pneumokokom oraz grypie (w grupach ryzyka dorosłych, w tym osób po 60 roku życia i przewlekle chorych), a także przeciwko krztuścowi - u kobiet w ciąży. W komunikacie wyszczególniono także zasady bezpieczeństwa, jakie należy zachować w trakcie szczepienia w okresie pandemii koronawirusa SARC-CoV-2. W komunikacie podkreślono, że szczepienie można przeprowadzić, jeśli brak jest epidemiologicznych czynników ryzyka zakażenia SARS-CoV-2 zarówno u dziecka, jak i jego opiekunów lub innych domowników oraz zarówno dziecko jak i rodzic/opiekun, a także ich domownicy nie mają objawów ostrej infekcji (gorączka, kaszel, duszność, biegunka), które mogłyby wskazywać na COVID-19.

Program Szczepień Ochronnych 2020. Szczepienia obowiązkowe w pierwszym roku życia

Przypomnijmy, że zgodnie z aktualnym Kalendarzem Szczepień, przed wypisaniem z oddziału noworodkowego dziecko powinno zostać zaszczepione przeciwko gruźlicy i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Kolejne szczepienia odbywają się w drugim miesiącu życia (po ukończeniu szóstego tygodnia życia). To szczepionki na:

W czwartym miesiącu życia (po ukończeniu 14 tygodnia życia, po ośmiu tygodniach od poprzedniego szczepienia), podaję się drugą dawkę szczepienia na błonicę, tężec i krztusiec, a także, Hib, polio i pneumokoki. Następnie, między piątym a szóstym miesiącem (osiem tygodni po poprzednim szczepieniu), podajemy dziecku drugą dawkę szczepionki na pneumokoki oraz trzecią dawkę szczepienia na błonicę, tężec i krztusiec, a także - również trzecią dawkę - szczepienia na Hib oraz drugą dawkę szczepienia na polio. Szczepienia w pierwszym roku życia dziecka kończy trzecia dawka szczepionki na WZW typu B, na którą należy zaszczepić w siódmym miesiącu życia.

Korzystałam z komunikatu opublikowanego na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Zobacz wideo Czy szczepionki chronią przed zachorowaniem?
Więcej o: