13 marca wydano zalecenie okresowego wstrzymania realizacji szczepień ochronnych, wydane przez Polskie Towarzystwo Pediatryczne, Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej, konsultanta krajowego w dziedzinie pediatrii, konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny rodzinnej oraz konsultanta krajowego w dziedzinie epidemiologii. W opublikowanym dziś komunikacie, Minister Zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny zalecają wznowienie bieżącej realizacji wszystkich szczepień obowiązkowych w ramach Programu Szczepień Ochronnych u dzieci. Decyzja została podjęta w oparciu o stanowiska Zespołu ds. Szczepień Ochronnych oraz Polskiego Towarzystwa Wakcynologii oraz kluczowych instytucji zdrowia publicznego (WHO, CDC, NHS, NCIRS). Podkreślono także, że w czasie szczepienia muszą zostać zachowane zasady bezpieczeństwa przeciwepidemicznego.
Wydane zalecenia dotyczą szczególnie:
Zarekomendowano także upowszechnienie szczepień przeciwko pneumokokom oraz grypie (w grupach ryzyka dorosłych, w tym osób po 60 roku życia i przewlekle chorych), a także przeciwko krztuścowi - u kobiet w ciąży. W komunikacie wyszczególniono także zasady bezpieczeństwa, jakie należy zachować w trakcie szczepienia w okresie pandemii koronawirusa SARC-CoV-2. W komunikacie podkreślono, że szczepienie można przeprowadzić, jeśli brak jest epidemiologicznych czynników ryzyka zakażenia SARS-CoV-2 zarówno u dziecka, jak i jego opiekunów lub innych domowników oraz zarówno dziecko jak i rodzic/opiekun, a także ich domownicy nie mają objawów ostrej infekcji (gorączka, kaszel, duszność, biegunka), które mogłyby wskazywać na COVID-19.
Przypomnijmy, że zgodnie z aktualnym Kalendarzem Szczepień, przed wypisaniem z oddziału noworodkowego dziecko powinno zostać zaszczepione przeciwko gruźlicy i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Kolejne szczepienia odbywają się w drugim miesiącu życia (po ukończeniu szóstego tygodnia życia). To szczepionki na:
W czwartym miesiącu życia (po ukończeniu 14 tygodnia życia, po ośmiu tygodniach od poprzedniego szczepienia), podaję się drugą dawkę szczepienia na błonicę, tężec i krztusiec, a także, Hib, polio i pneumokoki. Następnie, między piątym a szóstym miesiącem (osiem tygodni po poprzednim szczepieniu), podajemy dziecku drugą dawkę szczepionki na pneumokoki oraz trzecią dawkę szczepienia na błonicę, tężec i krztusiec, a także - również trzecią dawkę - szczepienia na Hib oraz drugą dawkę szczepienia na polio. Szczepienia w pierwszym roku życia dziecka kończy trzecia dawka szczepionki na WZW typu B, na którą należy zaszczepić w siódmym miesiącu życia.
Korzystałam z komunikatu opublikowanego na stronie Ministerstwa Zdrowia.