Dzieci nie muszą nosić maseczek? Nowe zalecenia Ministerstwa Zdrowia

Maseczek nie trzeba zakładać dzieciom? Ministerstwo Zdrowia na swojej stronie opublikowało nowe zalecenia w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii koronawirusa.

Gdzie trzeba nosić maseczki podczas pandemii koronawirusa?

Od czwartku, 16 kwietnia na terenie całej Polski, obowiązkowe jest zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych. Najlepiej za pomocą specjalnych maseczek. Ze względu na liczne wątpliwości dotyczące tego zarządzenia, Ministerstwo Zdrowia na swojej stronie opublikowało nowe zalecenia. "Biorąc pod uwagę wzrost ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz zidentyfikowane przypadki zachorowań na COVID-19, jest konieczne podjęcie działań profilaktycznych, zapobiegających rozprzestrzenianiu się tego wirusa". Nakaz obowiązuje:

  • podczas przebywania w miejscach ogólnodostępnych, w tym na drogach i placach,
  • w obiektach kultu religijnego,
  • obiektach handlowych, w placówkach handlowych i na targowiskach,
  • w środkach publicznego transportu zbiorowego oraz pojazdach samochodowych (jeżeli znajduje się w nim więcej, niż jedna osoba),
  • na terenach zielonych,
  • na terenach leśnych.

Kto nie musi nosić maseczek podczas pandemii koronawirusa?

W projekcie określono również, kto nie musi nosić maseczek. Obowiązku noszenia maseczek nie stosuje się w przypadku dzieci , które nie ukończyły czterech lat. W przypadku starszych dzieci maseczek nie muszą nosić te, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia np. problemów z oddychanie, całościowych zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielności. Okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie nie jest wymagane.

Zobacz wideo Lekarz radzi jak samemu zrobić maseczkę ochronną

Ministerstwo w rozporządzeniu informuje, że w zakresie noszenia maseczek przez dzieci źródła są bardzo skąpe. W USA proponowane jest zakładanie maseczek dzieciom powyżej drugiego roku życia, nie muszą nosić maseczek dzieci z trudnościami w oddychaniu lub z innych poważnych przyczyn zdrowotnych. Ministerstwo zdrowia dodaje:

Z uwagi na liczne postulaty w tym zakresie, a przede wszystkim stanowisko Konsultanta Krajowego w dziedzinie pediatrii zdecydowano, że granicą, od której dzieci miały obowiązek zakrywania ust i nosa będzie wiek czterech lat.
Więcej o: