Czy dzieci są bezpieczne w obliczu pandemii koronawirusa? Oficjalne stanowisko WHO

Stwierdzenie, ze COVID-19 atakuje tylko osoby starsze jest błędne. Szefowie europejskiego oddziału Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) podkreślają, że koronawirus może stanowić niebezpieczeństwo także dla dzieci.

Światowa Organizacja Zdrowia powtórzyła swoje ostrzeżenie, które dotyczą koronawirusa. Eksperci podkreślają, że przez chorobę umierają także młodzi ludzie i oni również powinni chronić się przed zakażeniem. W obliczu pandemii nie są bezpieczne również dzieci. 

Ryzyko poważnych powikłań nie jest zależne od wieku

- podkreślił Hans Kluge. Powiedział, że ciężkie przypadki odnotowano także wśród nastolatków i młodych osób. Niektóre z nich wymagają intensywnej opieki. W Europie najmłodszą ofiarą jest 12-letnia dziewczynka, która zmarła w Belgii. W Stanach Zjednoczonych zmarło sześciotygodniowe dziecko

Nie ma reguły. Każdy jest w niebezpieczeństwie

Według WHO około 10 do 15 proc. wykrytych przypadków u osób w wieku poniżej 50 lat było umiarkowaną lub poważną infekcją. Istnieją doniesienia o osobach w wieku powyżej 100 lat, które zostały przyjęte do szpitala ze względu na COVID-19 i całkowicie wyzdrowiały. Około 80 procent osób, które zmarły z powodu wirusa, cierpiało na co najmniej jedną chorobę współistniejącą. Były to głównie choroby układu krążenia i cukrzyca. 

Kluge powiedział, że każdy - niezależnie od wieku- musi przestrzegać zasad higieny. 

Jest to nie tylko aktem solidarności z innymi, którzy mają słabsze organizmy. Róbmy to ze względu na własne bezpieczeństwo

- podkreślił. 

W artykule: Podejrzewasz koronawirusa u dziecka? Lekarz tłumaczy, jakie mogą być objawy, pisaliśmy o tym, że objawy są nie do odróżnienia od innych typów infekcji sezonowych. To głównie ból gardła, katar, kaszel, gorączka. Według analizy naukowców z Centrum Dziecięcego w Szanghaju, Yuanyuan Dong, Xi Mo i współautorów badań, łagodne przypadki zachorowań (52 proc. badanych) miały objawy typowe dla przeziębienia. 

Zobacz wideo Koronawirus a ciąża
Więcej o: