Zasiłek opiekuńczy przez Internet. Jakie formalności trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek?

Zasiłek opiekuńczy przez Internet to najlepsze rozwiązanie w przypadku kiedy nie możemy opuścić domu z powodu choroby dziecka lub innych obiektywnych przyczyn. Sprawdź jak przeprowadzić procedurę.

Jak złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy przez Internet? Porady krok po kroku

Jak złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy przez Internet - to pytanie, które aktualnie często pada z ust rodziców. Ostatnie 10-lecie to okres, kiedy informatyzacja różnych instytucji nabrała rozpędu. Dzięki temu coraz więcej spraw możemy załatwić nie wychodząc z domu, za pośrednictwem Sieci.

Bez wychodzenia z domu możemy dziś złożyć m.in.:

  • wniosek o wydanie dowodu osobistego,
  • stosowne papiery do zarejestrowania nowonarodzonego dziecko,
  • dokumenty potrzebne do wyrejestrowania pojazdu.

Przez Internet można także realizować coraz więcej zagadnień związanych z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Żeby jednak nie było tak łatwo, aby móc dokonać tych operacji, musimy posiadać tzw. Profil Zaufany lub Certyfikat Kwalifikowany, który umożliwia składanie podpisu elektronicznego.

Posiadanie Profilu Zaufanego otwiera możliwość zrealizowania wielu spraw w przeciągu kilkunastu minut. Tymczasem przeciętna wizyta w urzędzie wymaga co najmniej kilku godzin, nie licząc przy tym czasu koniecznego na dostanie się do odpowiedniej placówki. Aby utworzyć Profil Zaufany należy posiadać jedną z rzeczy, które pozwolą na potwierdzenie tożsamości:

  • konto w systemie banku, który ma zgodę na potwierdzanie Profilu Zaufanego,
  • kwalifikowany podpis elektroniczny,
  • nowy dowód osobisty z warstwą elektroniczną i czytnik umożliwiający podłączenie go do komputera.

Kiedy posiadamy już Profil Zaufany, następnym krokiem jest założenie konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Dotyczy to szczególnie osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą lub są zatrudnione w firmie, która posiada mniej niż 20 pracowników. W większych przedsiębiorstwach wniosek o zasiłek opiekuńczy powinien trafić bezpośrednio do pracodawcy, który w imieniu pracowników przekazuje go do ZUS. 

Aby złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy przez internet, należy:

  1. w pierwszej kolejności zalogować się przy użyciu loginu i hasła na swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS;
  2. w katalogu dostępnych usług znaleźć "Złożenie dokumentu Z-15A";
  3. uzupełnić dane w formularzu elektronicznym i złożyć dyspozycję sposobu odbioru korespondencji w rozpoczętej sprawie. Domyślnie korespondencja zostanie skierowana elektronicznie poprzez PUE ZUS;
  4. podać numeru rachunku, na który ZUS ma wypłacić zasiłek;
  5. podpisać wniosek za pomocą Certyfikatu Kwalifikowanego lub Profilu Zaufanego ePUAP, a następnie wysłać wniosek elektronicznie do ZUS.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w związku z epidemią koronawirusa

Od 8 marca w życie weszły specjalne przepisy, które przewidują dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Przysługuje on osobie objętej ubezpieczeniem chorobowym, która musi zająć się dzieckiem z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły w związku z COVID-19. Jego wymiar to 14 dni.

31 marca przepisy uzupełniono. Wprowadzone zmiany polegają na:

  • wydłużeniu o kolejne 14 dni okresu przysługiwania zasiłku opiekuńczego,
  • przyznaniu prawa do tego zasiłku rodzicom dzieci niepełnosprawnych powyżej 8 roku życia.
Zobacz wideo Propozycja nowej Tarczy Antykryzysowej

Jak uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Starania o dodatkowy zasiłek opiekuńczy należy rozpocząć od złożenia u swojego pracodawcy oświadczenia o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie takie jest równoznaczne z wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. 

Ważne jest to, że dodatkowego zasiłku nie wlicza się do standardowych 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego rodzicom na ogólnych zasadach.

Więcej o:
Copyright © Agora SA