Ośmioletnie dziecko z Krotoszyna miało tylko katar. Okazało się, że ma koronawirusa

Ośmioletnia dziewczynka miała tylko katar, nie występowały u niej inne objawy choroby. Po otrzymaniu wyników testu okazało się, że ma koronawirusa. Aktualnie jest na kwarantannie, a rodzice dziecka czekają na wyniki swoich badań.

Nowe informacje o koronawirusie i objawy, jakie mogą występować podczas choroby, pojawiają się cały czas. Początkowo uważano, że dzieci z COVID-19 są bezpieczne i przechodzą koronawirusa bez objawów. Z dnia na dzień przekonujemy się, że niestety tak nie jest. Choroba jest niebezpieczna zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Zależy to przede wszystkim od układu odpornościowego.  O czym można przekonać się po ostatnim przypadku dziewczynki, która zachorowała i miała objawy.

Dziecko z koronawirusem

Natalia Snadna z krotoszyńskiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej po przeprowadzeniu przez sanepid wywiadu w sprawie przyznała, że bardzo prawdopodobne jest to, iż ośmiolatka zaraziła się od swojego dziadka. Spotkał się on w poradni okulistycznej z 75-letnim znajomym, który kilkanaście dni później zmarł, ponieważ miał koronawirusa. Przez ostatnie dni dziadek i babcia opiekowali się dzieckiem. Badania na obecność koronawirusa wykluczyły go u dziadka. Okazało się jednak, że chora jest babcia. Stacja TVN24 poprosiła krotoszyński sanepid o potwierdzenie doniesień. Informacja zwrotna brzmiała:

To informacje wrażliwe. Mogę tylko powiedzieć, że postępowanie epidemiologiczne w tej sprawie jeszcze trwa. Dziewczynka jest objęta kwarantanną domową. Czekamy jeszcze na wyniki badań rodziców dziecka.

Objawy u dzieci z koronawirusem

Naukowcy z Centrum Dziecięcego w Szanghaju przeanalizowali łagodne przypadki zachorowań na koronawirusa, wśród dzieci (52 proc. badanych) miało objawy typowe dla przeziębienia:

  • gorączka,
  • zmęczenie,
  • kaszel, ból gardła,
  • katar i kichanie.

Niektórzy pacjenci nie mieli gorączki, mieli natomiast objawy trawienne:

  • nudności,
  • wymioty,
  • bóle brzucha
  • biegunkę.

Osoby z umiarkowaną infekcją (39 proc.) miały:

  • zapalenie płuc z gorączką i kaszlem (na początku  suchym, a pod koniec infekcji mokrym),
  • niektórzy mieli świszczący oddech, ale nie odczuwali duszności.

Ciężkie przypadki występowały rzadko (5 proc.) i rozpoczęły się od wczesnych objawów oddechowych, którym czasami towarzyszyły problemy żołądkowo-jelitowe. 

Zobacz wideo Czy w Polsce powinien zostać wprowadzony stan klęski żywiołowej?
Więcej o:
Copyright © Agora SA