Podejrzewasz koronawirusa u dziecka? Lekarz tłumaczy, jakie mogą być objawy. "Są nie do odróżnienia od infekcji sezonowych"
Z wniosków naukowców z całego świata wynika, że osoby starsze i te z chorobami współistniejącymi są bardziej narażone na cięższy przebieg COVID-19. Ich organizmy są słabsze ze względu na wiek lub upośledzony układ odpornościowy, dlatego trudniej jest im zwalczyć wirusa.
Lekarz: ciężkie lub śmiertelne przypadki zachorowań u dzieci nie są wykluczone
Jeszcze jakiś czas temu uważano, że dzieci są bezpieczne w obliczu epidemii i chorobę przechodzą bezobjawowo. Coraz częściej jednak słyszymy o zidentyfikowanych przypadkach koronawirusa u najmłodszych, którzy mają różne dolegliwości. Niedawno pisaliśmy np. o 10-latce z Plymouth, która miała wysoką gorączkę i zaburzenia smaku. Lekarze podejrzewali, że jest to wynik niedawnego usunięcia migdałków u dziewczynki. Okazało się jednak, że dziecko zaraziło się koronawirusem. Nie wszystkie zakażone dzieci przechodzą chorobę łagodnie.
Lekarka Małgorzata Ponikowska powiedziała dla edziecko.pl, że tak samo, jak w przypadku dorosłych, również w przypadku dzieci na chwilę obecną nie ustalono, jak duży odsetek przechodzi COVID-19 bezobjawowo, natomiast wiemy, że wśród dzieci odsetek ten jest większy niż wśród dorosłych.
Z obserwacji wiemy także, że nawet jeśli już zachorują, to dzieci przechodzą infekcję dużo łagodniej - 90 proc. spośród zidentyfikowanych przypadków zakażenia koronawirusem u dzieci ma łagodny przebieg
- stwierdziła. Ponikowska podkreśliła, że niewielki odsetek zakażonych dzieci (kilkukrotnie mniejszy niż w przypadku dorosłych), wymaga pomocy lekarskiej ze względu na powstające zapalenie płuc i obniżone utlenowanie krwi.
Mimo, że dzieci są stosunkowo mało zagrożoną grupą, należy pamiętać, że przypadki ciężkie lub śmiertelne, również nie są wykluczone.
Objawy są nie do odróżnienia od infekcji sezonowych
Według analizy naukowców z Centrum Dziecięcego w Szanghaju, Yuanyuan Dong, Xi Mo i współautorów badań, łagodne przypadki zachorowań (52 proc. badanych) miały objawy typowe dla przeziębienia. Małgorzata Ponikowska potwierdza to i wyjaśnia:
Objawy są nie do odróżnienia od innych typów infekcji sezonowych. To głównie ból gardła, katar, kaszel, gorączka. Dolegliwości najczęściej ustępują samoistnie, nie wymagają interwencji.
W artykule Objawy koronawirusa inne u dzieci niż u dorosłych? Według nowych wyników badań dzieci mogą mieć m.in. problemy żołądkowe, pisaliśmy o ciężkich przypadkach zachorowań u dzieci. Występowały one rzadko (u 5 proc.) i rozpoczęły się od wczesnych objawów oddechowych, ale czasem towarzyszyły im też problemy żołądkowo-jelitowe.
-
Ulga na dziecko 2021. Nawet 4 tys. złotych dla rodziców, którzy spełnią określone warunki
-
Dziecko dobrze rozwiązało zadanie z matematyki, nauczycielka odjęła punkty. Powód może dziwić
-
Kiedy klasy 4-8 wrócą do szkoły? Dzieci boją się lekcji online. "Nagrał mnie, jak ćwiczyłem"
-
Ulga na dziecko 2021. Rodzice mogą dostać nawet 4 tys. złotych
-
W powrocie do szkoły mają pomóc programy Ministerstwa Edukacji. Czarnek: "Dzieci zostaną przebadane z uwagi na problemy psychologiczne"
- Kiedy będzie wypłacana 13. emerytura? Będzie niższa niż minimalna. Kiedy spodziewać się pieniędzy? [TERMINY]
- Ile jest rodzinnego na dziecko? Od 95 do 135 złotych na dziecko. Od czego zależy wysokość świadczenia?
- Kiedy powrót do szkoły 2021? Będą zmiany. Minister Czarnek zapowiada setki milionów złotych na ratowanie sytuacji dzieci
- Nowe obostrzenia marzec 2021. Kolejne województwa będą "zamykane"? Niedzielski: "Trzecia fala rozpędza się"
- Polska mama z Turcji: Błagałam o cesarkę, drąc się na położną, że mnie nie słucha