Z wniosków naukowców z całego świata wynika, że osoby starsze i te z chorobami współistniejącymi są bardziej narażone na cięższy przebieg COVID-19. Ich organizmy są słabsze ze względu na wiek lub upośledzony układ odpornościowy, dlatego trudniej jest im zwalczyć wirusa.
Jeszcze jakiś czas temu uważano, że dzieci są bezpieczne w obliczu epidemii i chorobę przechodzą bezobjawowo. Coraz częściej jednak słyszymy o zidentyfikowanych przypadkach koronawirusa u najmłodszych, którzy mają różne dolegliwości. Niedawno pisaliśmy np. o 10-latce z Plymouth, która miała wysoką gorączkę i zaburzenia smaku. Lekarze podejrzewali, że jest to wynik niedawnego usunięcia migdałków u dziewczynki. Okazało się jednak, że dziecko zaraziło się koronawirusem. Nie wszystkie zakażone dzieci przechodzą chorobę łagodnie.
Lekarka Małgorzata Ponikowska powiedziała dla edziecko.pl, że tak samo, jak w przypadku dorosłych, również w przypadku dzieci na chwilę obecną nie ustalono, jak duży odsetek przechodzi COVID-19 bezobjawowo, natomiast wiemy, że wśród dzieci odsetek ten jest większy niż wśród dorosłych.
Z obserwacji wiemy także, że nawet jeśli już zachorują, to dzieci przechodzą infekcję dużo łagodniej - 90 proc. spośród zidentyfikowanych przypadków zakażenia koronawirusem u dzieci ma łagodny przebieg
- stwierdziła. Ponikowska podkreśliła, że niewielki odsetek zakażonych dzieci (kilkukrotnie mniejszy niż w przypadku dorosłych), wymaga pomocy lekarskiej ze względu na powstające zapalenie płuc i obniżone utlenowanie krwi.
Mimo, że dzieci są stosunkowo mało zagrożoną grupą, należy pamiętać, że przypadki ciężkie lub śmiertelne, również nie są wykluczone.
Według analizy naukowców z Centrum Dziecięcego w Szanghaju, Yuanyuan Dong, Xi Mo i współautorów badań, łagodne przypadki zachorowań (52 proc. badanych) miały objawy typowe dla przeziębienia. Małgorzata Ponikowska potwierdza to i wyjaśnia:
Objawy są nie do odróżnienia od innych typów infekcji sezonowych. To głównie ból gardła, katar, kaszel, gorączka. Dolegliwości najczęściej ustępują samoistnie, nie wymagają interwencji.
W artykule Objawy koronawirusa inne u dzieci niż u dorosłych? Według nowych wyników badań dzieci mogą mieć m.in. problemy żołądkowe, pisaliśmy o ciężkich przypadkach zachorowań u dzieci. Występowały one rzadko (u 5 proc.) i rozpoczęły się od wczesnych objawów oddechowych, ale czasem towarzyszyły im też problemy żołądkowo-jelitowe.