Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony na kolejne 14 dni. Na jakich zasadach przysługuje?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wydłużony o kolejne 14 dni - jest to jeden z zapisów tzw. tarczy antykryzysowej. Świadczenie zostało także przyznane rodzicom i opiekunom dzieci niepełnosprawnych.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został początkowo wprowadzony na 14 dni. W związku z wydłużeniem terminu zamknięcia żłobków, przedszkoli i szkół, przyznano kolejny dodatkowy zasiłek opiekuńczy - ponownie na 14 dni. Jest to jeden z zapisów tzw. tarczy antykryzysowej.

Ustawa zawiera przepis umożliwiający Radzie Ministrów - w formie rozporządzenia - wydłużenie okresu pobiegania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak będzie wyglądała sytuacja za kilka tygodni, a to rozwiązanie uelastyczni mechanizm wydłużenia okresu pobiegania zasiłku opiekuńczego

- wyjaśnia minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy: kto może z niego skorzystać?

Świadczenie przeznaczone jest dla rodziców i opiekunów dzieci do ósmego roku życia, którzy w związku z zamknięciem żłobka, przedszkola czy szkoły sprawują osobistą opiekę nad dzieckiem.

Ustawa rozszerzyła krąg osób uprawnionych do skorzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego o osoby zwolnione od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do ukończenia 18 lat albo orzeczeniem o niepełnosprawności. Wcześniej nie mogli oni z niego skorzystać, a o zmiany w ustawie apelował m.in. Rzecznik Praw Dziecka - przeczytaj: Specjalny zasiłek opiekuńczy dla rodziców, którzy zostają z dziećmi w domu. Ale specustawa pominęła rodziców dzieci niepełnosprawnych.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy: od kiedy przysługuje

Początkowo przysługiwał od 12 do 25 marca, jednak w związku z przedłużeniem zamknięcia placówek edukacyjnych termin ten został wydłużony o kolejne 14 dni.

Przypominamy, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy są objęci ubezpieczeniem chorobowym. Jeśli obydwoje rodzice pracują, o świadczenie może wystąpić jedno z nich. Rodzice mogą się też podzielić opieką nad dzieckiem w ramach limitu 14 dni. Niezależnie od liczby dzieci, które wymagają opieki, limit dni na które można wziąć dodatkowy zasiłek opiekuńczy, jest taki sam.

  • Aby skorzystać ze świadczenia, do płatnika składek (pracodawcy, zleceniodawcy) musimy złożyć oświadczenie - wzór dostępny jest na stronie ZUS,
  • Wysokość dodatkowego zasiłku opiekuńczego to 80 proc. wynagrodzenia,
  • Okres wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni, które przysługują na opiekę nad chorym dzieckiem do lat 14.

Korzystałam z informacji opublikowanych na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Zobacz wideo Czy programy socjalne są zagrożone przez koronawirusa?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.