500 plus a koronawirus. Czy epidemia może wpłynąć na wypłatę świadczenia?

500 plus a koronawirus. Jak zapewnia rząd, wstrzymanie wypłat z programu 500 plus w związku z wybuchem epidemii koronawirusa nie będzie miało miejsca. Jednak wiele osób może spotkać się z problemami związanym z dostępem do ośrodków wypłacających pieniądze. Jakimi? O czym trzeba pamiętać?

500 plus a koronawirus

Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 sparaliżowała niemal cały świat i wymusiła na rządach wielu państw podjęcie działań mających na celu zminimalizowanie ryzyka zakażenia i rozprzestrzenienia się koronawirusa. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił decyzję między innymi o czasowym zamknięciu granic  oraz wszystkich instytucji oświatowych. Zamknięte przynajmniej do 10 kwietnia 2020 roku są:

  • żłobki
  • przedszkola
  • szkoły i uczelnie wyższe.
  • galerie handlowe ( z wyjątkiem wybranych sklepów)
  • kina oraz teatry

Oprócz tego wstęp do wielu miejsc publicznych, urzedów oraz banków jest mocno utrudniony. Zmienione zostały również godziny pracy banków czy urzędów, zaś  wizyta w niektórych z nich możliwa jest  wyłącznie w pilnych sytuacjach i po wcześniejszym telefonicznym umówieniu spotkania. W związku z tym pojawiły się pytania: Czy wprowadzone restrykcje wpłyną na wypłatę świadczeń z programu 500 plus?

500 plus. Kogo dotyczy?

Państwowy program Rodzina 500 plus jest realizowany już od 4 lat. Po nowelizacji ustawy od 1 lipca 2019 roku zakłada on wypłacanie - bez względu na osiągane dochody, kwoty 500 złotych co miesiąc na każde dziecko w rodzinie, aż do osiągnięcia przez nie 18 roku życia ( o ile zostanie złożony odpowiedni wniosek). Kwota ta przeznaczona jest na częściowe pokrycie kosztów utrzymania dzieci. Jest to niewątpliwe wsparcie dla wielu rodzin w naszym kraju - zwłaszcza tych najuboższych. Dotychczas wypłaty świadczeń odbywały się regularnie i bez większych opóźnień. Pieniądze z programu przelewane były na konto bankowe podane w złożonym wniosku lub wypłacane w kasie jednostki odpowiedzialnej za wypłatę świadczeń.

Po wybuchu epidemii koornawirusa i zapowiedzianej konieczności wprowadzenia zmian w budżecie państwa, niektórzy beneficjenci programu 500 plus niepokoja się o regularność wypłacanych świadczeń- w końcu konieczność wsparcia firm zagrożonych bankructwem z pewnością nadwyręży państwowe finanse. Jednak rząd uspokaja - pieniądze na 500 plus będą. Koronawirus nie wpłynie na wypłatę tego świadczenia. 

Wstrzymane 500 plus w 2020? Rząd uspokaja 

500 plus w 2020 roku jest wypłacane regularnie. Osoby już pobierajce świadczenie, zwłaszcza jeżeli zdecydowały się na przelew pieniędzy na konto bankowe nie muszą się martwić. Na problemy mogą napotkać ci, którzy dotychczas osobiście wypłacali pieniądze z 500 plus w kasach lokalnych Ośrodków Pomocy Społecznej. Wstrzymana lub ograniczona praca Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej może znacząco uniemożliwić odbiór tego świadczenia. Co do samych wypłat to konferencji prasowej premier Morawiecki oświadczył

Wypłaty w programie 500 plus dla polskich dzieci i młodzieży nie są zagrożone

Dzień później na potwierdzenie jego słów wiceprezes Rady Ministrów, minister aktywów państwowych Jacek Sasin na antenie Radia Plus powiedział:

Nie planujemy, nie rozmawiamy i nie zamierzamy ograniczać wydatków społecznych. One są niezwykle ważne, bo również w tej trudnej sytuacji, w jakiej się w tej chwili znajdujemy, pozwalają ustabilizować dochody ogromnej rzeszy Polaków

Czy 500 plus będzie wypłacane? Nie ma powodów do obaw

O ile pieniądze z programu Rodzina 500 plus w terminie powinny znaleźć się na kontach bankowych osób pobierających wyżej wymienione świadczenie, to niektórzy z beneficjentów mogą napotkać na problemy z ich wypłatą. Utrudniony jest bowiem dostęp do banków, urzędów pocztowych czy Ośrodków Pomocy Społecznej. Posiadacze karty debetowej powiązanej z kontem bez problemu mogą wypłacić te pieniądze z bankomatów, natomiast w trudniejszej sytuacji będą osoby dotychczas wypłacające pieniądze z kas placówek np Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej. Aby uzyskać dostęp do pieniędzy z programu 500 plus mogą one osobiście udać się do placówki odpowiedzialnej za wypłatę świadczeń np. MOPS, GOPS - tam, gdzie był składany wniosek o 500 plus i złożyć oświadczenie o zmianę formy wypłaty na przelew bankowy ( należy zabrać ze sobą numer konta bankowego na jaki mają być przelewane pieniądze). Oświadczenie można też przesłać drogą pocztową. Pieniądze z programu nie przepadną, nawet jeżeli nie zdążymy z formalnościami to nadal będą one dostępne na koncie beneficjenta. Ze złożeniem wniosku nie warto jednak czekać. 

Zobacz wideo Jakie świadczenia przysługują rodzicom?

Co z 500 plus za marzec 2020?

500 plus za marzec 2020 będzie wypłacane - o to nie trzeba się martwić. Pieniądze z pewnością pojawią się na kontach beneficjentów w terminie. Należy jednak pamiętać o zachowaniu środków ostrożności udając się po wypłatę należności do lokalnych Ośrodków Pomocy Społecznej czy do banku. Warto zaopatrzyć się w maskę ochronną i rękawice, zachować co najmniej 1.5 metra odstępu od innych osób, pamiętać o częstym myciu rąk i używaniu żeli antybakteryjnych.

O jakie świadczenia można ubiegać się w czasie epidemii koronawirusa?

Więcej o: