Co z pierwszymi komuniami? Archidiecezje: są dwa warianty

Pierwsza komunia święta zostanie odwołana w związku z pandemią koronawirusa? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców, których dzieci w tym roku miały przystąpić do sakramentu. Na stronach archidiecezji pojawiają się komunikaty, które na nie odpowiadają.

Pierwsza komunia święta tradycyjnie odbywa się w maju. Przygotowania do sakramentu rozpoczynają się wiele miesięcy wcześniej - to nie tylko spotkania, w których biorą dzieci oraz ich rodzice, ale i rezerwacja sal, w których odbywają się przyjęcia organizowane po kościelnej uroczystości. Pandemia koronawirusa i wprowadzone w związku z nią ograniczenia (m.in. te dotyczące obrzędów liturgicznych - w mszy świętej może uczestniczyć maksymalnie pięć osób, nie licząc tych, którzy ją sprawują) sprawiły, że tegoroczna pierwsza komunia święta stanęła pod znakiem zapytania.

Zobacz wideo Radykalne ograniczenia w uczestnictwie w mszach i nabożeństwach. Będzie mogło w nich brać udział maksymalnie pięć osób

Pierwsza komunia święta a koronawirus: są pierwsze komunikaty

Na stronach internetowych archidiecezji możemy znaleźć komunikaty dotyczące pierwszej komunii świętej. Wiele wskazuje na to, że majowy termin jest wątpliwy - nie tylko ze względu na to, że nie wiadomo, czy zniesione zostaną ograniczenia. Decyzję o tym, kiedy powinien odbyć się sakrament będą podejmować rodzice wspólnie z proboszczem. Nie jest powiedziane, że nawet, jeśli znów będzie można się gromadzić, będą oni chcieli zrobić to tak szybko.

Archidiecezja Poznańska opublikowała Dekret ws. duszpasterstwa w stanie epidemii. Przeczytamy w nim, że do Wielkanocy odwołane zostają wszystkie spotkania z dziećmi, które miały w tym roku przystąpić do komunii i ich rodzicami.

Przyjmujemy zasadę, że jeżeli szkoły pozostają zamknięte i dzieci mają pozostawać w domach, nie organizujemy dla nich także żadnych zajęć w parafii (w tym pierwszych spowiedzi)

- czytamy na stronie archidiecezji. A co z samą pierwszą komunią? W dekrecie pojawiły się dwa warianty. Pierwszy mówi o tym, że jeśli po Wielkanocy stan epidemii nie zostanie odwołany, pierwsze komunie święte nie odbędą się. Drugi zakłada, że po świętach dzieci wrócą do szkół. Wtedy decyzję o przyjęciu pierwszej komunii świętej podejmą rodzice w porozumieniu z księdzem proboszczem. Zaznaczono, że każdy przypadek należy rozpatrzyć indywidualnie, "nie może decydować głosowanie lub wola większości". Jeśli ograniczenia zostaną zniesione, rodzice mogą zdecydować się na komunię w pierwotnym terminie lub innym, późniejszym. Jeśli komunia miałaby się odbyć w maju "należy uczynić to z zachowaniem najwyższych środków ostrożności, w małych grupach lub nawet pojedynczo, niekoniecznie w niedzielę".

 Gdyby rodzice nie zdecydowali się na I Komunię Świętą swojego dziecka w pierwotnym terminie, należy im to umożliwić w terminie późniejszym, kiedy sami uznają, że zagrożenie dla ich dzieci minęło

- napisano w dekrecie.

Podobne założenia pojawiają się w zaleceniach opublikowanych przez Archidiecezję Lubelską. Jeśli po Wielkanocy ograniczenia nie zostaną odwołane, pierwsza komunia święta nie odbędzie się. Jeśli dzieci wrócą do szkół, decyzję o terminie tegorocznej pierwszej komunii podejmie proboszcz w porozumieniu z rodzicami.

Komunikat w sprawie tegorocznej pierwszej komunii pojawił się także na stronie Archidiecezji Warszawskiej. Przeczytamy w nim, że celebracja pierwszej komunii świętej będzie możliwa dopiero, gdy zostanie przywrócone normalne funkcjonowanie szkół i parafii.

Wobec zaistniałej sytuacji, księża proboszczowie w porozumieniu z rodzicami dzieci pierwszokomunijnych mogą wyznaczyć inną datę uroczystości

- czytamy w komunikacie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.