Jak radzą sobie z samoizolacją rodzice po rozwodzie? "Wcześniej dzieliliśmy się opieką pół na pół"

Kwarantanna to wyzwanie dla rodziców, którzy są po rozwodzie. Musza dzielić opiekę nad dziećmi podczas samoizolacji. Amerykanie opowiedzieli, jakie mają obawy z tym związane i jak dogadują się z byłymi małżonkami.

Odkąd ogłoszono pandemię koronawirusa, ludzie na całym świecie zaczęli pracować nad tym, aby zmniejszyć zagrożenie, które wiąże się z COVID-19. Jednym ze sposobów, które mogą zmniejszyć rozprzestrzenianie się wirusa jest samoizolacja. Jednak to może być problematyczne dla rodzin, w których rodzice są po rozwodzie lub w separacji. 

Jak radzą sobie rodziny podczas kwarantanny?

Sarah Carlyon, mama trojga dzieci w wieku 10, 8 i 6 lat wraz ze swoim byłym mężem mieszkają w Smiths Falls w Kanadzie. Dzieci dzieliły swój czas między domy swoich rodziców, które znajdują się bardzo blisko (ok. 15 min przejścia pieszo). W związku z kwarantanną zostały u taty. Jak czuje się z tym Sarah? Opowiedziała dla CBC, że ona i jej były mąż muszą się dziś więcej komunikować.

Od zawsze ja i mój były mąż szanowaliśmy się wzajemnie. Teraz codziennie pytam go, jak mają się dzieci. Mimo wszystko to mnie stresuje. Chciałabym je przytulić. 

- powiedziała. 

Antonopolous jest mamą trojga dzieci w wieku 9,6 i 4 lata. Jej były mąż (ojciec dzieci) również mieszka na tej samej ulicy. Dzieci spędzają z nim 40 proc. swojego czasu. Mama obawia się, że to nieetyczne, że spędzają część czasu w jednym domu, a część w drugim. Nie wie, co zrobi, gdy w kraju zostanie ogłoszona pełna, przymusowa kwarantanna. 

Co radzą prawnicy?

Prawnicy coraz częściej słyszą od klientów o obawach, w związku z opieką nad dzieckiem podczas epidemii. Michelle Sample, prawnik rodzinny z siedzibą w Toronto Goldhart Law, sugeruje parom, które są po rozwodzie, jak dzielić opiekę nad dzieckiem. Powiedziała, że zachęca ludzi do tego, aby mieli ze sobą bezpośredni kontakt - skłania do rozmów na temat zagrożenia, zidentyfikowania ryzyka zarażenia się i dojścia do wniosków - co będzie najbezpieczniejsze dla dziecka - czy zostać u jednego z rodziców, czy dzielić czas dla obojga.  Przyznała, że sprawy stają się o wiele bardziej skomplikowane, gdy rodzice są w separacji lub są w nieporozumieniu. Wówczas można poprosić o pomoc psychologa lub mediatora.

Zobacz wideo Jak gwiazdy podchodzą do zagrożenia koronawirusem?
Więcej o: