Każda poradnia pracuje na indywidualnie ustalonych zasadach, ale z uwzględnieniem oficjalnych zaleceń konsultantów krajowych w dziedzinie perinatologii oraz położnictwa i ginekologii. 19 marca 2020 roku wprowadzono zmiany do zaleceń prof. Mirosława Wielgosia, konsultanta krajowego w dziedzinie perinatologii i prof. Krzysztofa Czajkowskiego, konsultanta krajowego w dziedzinie położnictwa i ginekologii odnośnie organizacji pracy oddziałów położniczo-ginekologicznych w sytuacji epidemiologicznej związanej z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.
Zalecenia zostały zaakceptowane przez prof. M. Zimmera, prezesa Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.
Z powodu stanu zagrożenia epidemicznego zawieszeniu podlegają odwiedziny w oddziałach położniczo-ginekologicznych, w tym obecność osób towarzyszących przy porodach. Należy umożliwić pacjentkom możliwość kontaktu z najbliższymi przy pomocy ich własnych urządzeń elektronicznych
– czytamy w zaleceniach. Podkreślono w nich również, że wszystkie planowe zabiegi ginekologiczne powinny zostać odwołane. Wyjątkiem są stany nagłe, które wymagają operacji. Jeśli pacjent ma wątpliwości, powinien skonsultować to telefonicznie lub bezpośrednio z lekarzem specjalistą położnictwa i ginekologii. Podczas wszelkich procedur z zakresu diagnostyki prenatalnej trzeba zachować wszelkie środki ostrożności i użyć środków ochrony indywidualnej.
Zobacz też: Koronawirus. Ważny apel ministerstwa: Narodziny zgłaszajcie online
Koronawirus a karmienie piersią. Prof. Ewa Helwich, konsultant krajowa ds. neonatologii wydała rekomendacje dotyczące karmienia piersią przez matkę zakażoną koronawirusem oraz diagnozowaną w kierunku COVID-19, według których:
Nie ma na razie dowodów na to, by kobiety w ciąży były bardziej narażone na zakażenie koronawirusem niż jakiekolwiek inne zdrowe osoby. Wiadomo jednak, że ciąża u części kobiet może wpływać na sposób radzenia sobie z poważnymi infekcjami wirusowymi.