Koronawirus a ciąża. Oficjalne zalecenie resortu zdrowia dla ciężarnych
Każda poradnia pracuje na indywidualnie ustalonych zasadach, ale z uwzględnieniem oficjalnych zaleceń konsultantów krajowych w dziedzinie perinatologii oraz położnictwa i ginekologii. 19 marca 2020 roku wprowadzono zmiany do zaleceń prof. Mirosława Wielgosia, konsultanta krajowego w dziedzinie perinatologii i prof. Krzysztofa Czajkowskiego, konsultanta krajowego w dziedzinie położnictwa i ginekologii odnośnie organizacji pracy oddziałów położniczo-ginekologicznych w sytuacji epidemiologicznej związanej z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.
Zalecenia zostały zaakceptowane przez prof. M. Zimmera, prezesa Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.
Planowe zabiegi odwołane, porody bez osób towarzyszących
Z powodu stanu zagrożenia epidemicznego zawieszeniu podlegają odwiedziny w oddziałach położniczo-ginekologicznych, w tym obecność osób towarzyszących przy porodach. Należy umożliwić pacjentkom możliwość kontaktu z najbliższymi przy pomocy ich własnych urządzeń elektronicznych
– czytamy w zaleceniach. Podkreślono w nich również, że wszystkie planowe zabiegi ginekologiczne powinny zostać odwołane. Wyjątkiem są stany nagłe, które wymagają operacji. Jeśli pacjent ma wątpliwości, powinien skonsultować to telefonicznie lub bezpośrednio z lekarzem specjalistą położnictwa i ginekologii. Podczas wszelkich procedur z zakresu diagnostyki prenatalnej trzeba zachować wszelkie środki ostrożności i użyć środków ochrony indywidualnej.
Jak powinny zachować się kobiety w ciąży?
- przed zgłoszeniem się do poradni/ambulatorium powinny umówić godzinę wizyty telefonicznie lub mailowo i zgłosić się nie wcześniej niż na 15 minut przed planowanym jej rozpoczęciem;
- na wizytę powinny zgłaszać się pojedynczo, bez osób towarzyszących;
- wszystkie pacjentki muszą bezwzględnie przestrzegać zasad higieny indywidualnej, unikać bezpośrednich kontaktów towarzyskich oraz przebywania w miejscach zbiorowisk ludzkich.
Zobacz też: Koronawirus. Ważny apel ministerstwa: Narodziny zgłaszajcie online
Koronawirus a karmienie piersią. Prof. Ewa Helwich, konsultant krajowa ds. neonatologii wydała rekomendacje dotyczące karmienia piersią przez matkę zakażoną koronawirusem oraz diagnozowaną w kierunku COVID-19, według których:
- Wyniki badań dotyczące braku przedostania się koronawirusa do pokarmu matek są oparte na niewielu przypadkach, dlatego powinny być traktowane z dużą ostrożnością.
- W przypadku kobiet zakażonych koronawirusem lub w okresie diagnozowania w kierunku COVID zalecana jest izolacja dziecka od matki. Należy umożliwić matce odciągane mleka, by utrzymać laktację.
- Po potwierdzeniu ustania ryzyka transmisja zakażenia z matki na dziecko (dwukrotny ujemny test u matki zakażonej i pojedynczy test ujemny u podejrzanej) możliwe jest karmienie naturalne.
Nie ma na razie dowodów na to, by kobiety w ciąży były bardziej narażone na zakażenie koronawirusem niż jakiekolwiek inne zdrowe osoby. Wiadomo jednak, że ciąża u części kobiet może wpływać na sposób radzenia sobie z poważnymi infekcjami wirusowymi.
-
Szkoły zamknięte do końca roku szkolnego? Rodzice: To może wyrządzić dzieciom krzywdę
-
Kiedy zaczynają się wakacje? MEN: Dzisiaj trudno powiedzieć, jaką będziemy mieli sytuację w czerwcu w lipcu czy sierpniu
-
Mama 22 dzieci była w ciąży bez przerwy przez ponad 16 lat. "Najkrótszy poród trwał 45 minut"
-
Emerytury stażowe nowości. "Solidarność" chce wprowadzić jeszcze jeden dodatkowy warunek
-
Kiedy wrócimy do szkoły? Minister Czarnek: Martwimy się o to, czy nie będziemy musieli zamykać szkół dla klas 1-3
- Złudzenie optyczne, czyli jak mózg potrafi nas oszukać
- Alergia na roztocza - jakie są objawy i co można zrobić? Czy można się odczulić?
- Mama uczy córkę, że dziewictwo nie istnieje. Wideo obejrzało ponad 2 miliony ludzi. Ma w tym ważny powód
- "Sklepy cynamonowe" Brunona Schulza - szczegółowe streszczenie lektury i główne motywy
- Pierwsza komunia święta 2021 pod znakiem zapytania. "Dla bezpieczeństwa należałoby je przesunąć"