Dziadek pierwszy raz zobaczył wnuka. "Trzy pokolenia społecznego dystansu"

Pandemia koronawirusa sprawia, że na świecie wprowadzanych jest coraz więcej obostrzeń. Podstawową zasadą jest zachowanie społecznego dystansu, czyli trzymanie się z daleka od innych ludzi, także tych bliskich.

Koronawirus. Pierwsze spotkanie przez szybę

Pozostanie w domach i unikanie spotkań z innymi - to coś, co mamy robić, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Społeczny dystans nie jest łatwy, ale kluczowy, jeśli chcemy zmniejszyć liczbę zakażeń. Od ograniczeń nie ma odstępstw, dotyczą także wyjątkowych sytuacji - zawieszono porody rodzinne, a noworodka nie możemy od razu przedstawić bliskim. To, ile emocji to wywołuje, doskonale obrazuje zdjęcie opublikowane na Twitterze przez mieszkankę Irlandii. Przedstawia ono jej tatę, który pierwszy raz spotyka się z nowo narodzonym wnukiem. Przez okienną szybę.

Trzy pokolenia społecznego dystansu

- opisała zdjęcie. Ma ono już ponad kilkaset tysięcy polubień, a kilkadziesiąt tysięcy osób przesłało je dalej. Komentujący zwracają uwagę, że twarz dziadka zdradza więcej, niż tysiące słów.

Miłość na twarzy twojego ojca mówi wszystko.
Radość i ból w jego oczach są nie do zniesienia.
Dziękujemy za udostępnienie i pokazanie, jak działa odpowiedzialna izolacja społeczna.

Komentujący wskazują także na podobieństwo do tego, jak pierwsze spotkania z noworodkami wyglądały dawniej. Przecież jeszcze całkiem niedawno ojcowie nie mieli wstępu na porodówki, a swoje dzieci poznawali przez szybę.

Odwiedziny w czasach koronawirusa

Autorka zdjęcia wyjaśniła później, że chłopiec ze zdjęcia jest jej bratankiem - to właśnie brat kobiety, Míchéal, trzyma noworodka. Kobieta podziękowała także za wszystkie miłe wiadomości i dodała, że mały Faolán ma się świetnie. Zaznaczyła także, że jej tata także czuje się dobrze.

Mój brat mieszka około dwie minuty od niego, więc poszedł się przywitać. Wiedział, że nie może wejść. Nie może się doczekać, aby przytulić dziecko

- wyjaśniła Emma. Zapewniła, że opublikuje także zdjęcie z ich pierwszego "prawdziwego" spotkania.

Zobacz wideo Opustoszałe ulice europejskich miast. Kraje wprowadzają ograniczenia w poruszaniu się

Koronawirus. O czym musimy pamiętać?

Ważna jest samoizolacja (zachowanie społecznego dystansu, unikanie spotkań), której nie powinniśmy mylić z kwarantanną (przebywają na niej m.in. ci, którzy podejrzewają, że są zakażeni). Co robić? Wychodzić z domu tylko, gdy zachodzi taka konieczność, nie biegajmy co chwilę do sklepu, nie wykorzystujmy tego czasu na nadrabianie zaległych spotkań ze znajomymi (chyba że za pomocą wideochatów). Gdy już musimy wyjść, pamiętajmy, aby zachować bezpieczną odległość od innych (minimum metr), nie dotykajmy ust, nosa i oczu, gdy kichamy lub kaszlemy powinniśmy zakrywać usta i nos zgięciem łokcia, a po powrocie do domu musimy dokładnie umyć ręce. Więcej zaleceń znajdziecie m.in. na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Zobaczcie, jak bliscy świętowali urodziny 95-latki. Rodzina zrobiła babci niespodziankę, zachowując bezpieczną odległość.

Więcej o: