500 plus zawieszone w związku z koronawirusem? Minister odpowiada

Koronawirus a 500 plus. Czy przez pandemię świadczenie zostanie zawieszone? Minister uspokaja, jednak musimy o pewnych rzeczach pamiętać.

Koronawirus. 500 plus zawieszone?

Przypomnijmy, że 500 plus to potoczna nazwa programu "Rodzina 500+", który funkcjonuje od 1 kwietnia 2016 roku. Od ubiegłego roku świadczenie przysługuje na każde dziecko w rodzinie, bez kryterium dochodowego. Przeczytaj: 500 plus 2020. Siedem rzeczy, które należy wiedzieć o świadczeniu wychowawczym.

Czy 500 plus będzie wypłacane? Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg zapewniła, że programy wspierające rodziny będą w dalszym ciągu realizowane.

Od czterech lat rodzina jest w centrum zainteresowania polskiego rządu. Polska rodzina to także pracodawcy i pracownicy. Chciałabym zapewnić, że programy takie jak "Rodzina 500+" i "Dobry start" będą kontynuowane

- minister mówiła podczas środowej (18.03) konferencji prasowej w Kancelarii Premiera.

500 plus a koronawirus. Co z wypłatą w urzędzie?

Chociaż wstrzymane 500 plus nie jest planowane, nie oznacza to, że nie musimy nic robić. Świadczenie możemy otrzymywać przelewem na konto, ale możemy je także odbierać osobiście, np. w Ośrodku Pomocy Społecznej. W związku z pandemią koronawirusa funkcjonowanie wielu placówek zmieniło się. O to, co należy zrobić, gdy 500 plus odbieramy osobiście, zapytaliśmy w biurze prasowym Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Szczegółowy sposób realizacji wypłat świadczenia wychowawczego w danej gminie ustala gminny organ właściwy, który realizuje zadania z zakresu świadczenia wychowawczego. W związku z tym osoba zainteresowana powinna skontaktować się z organem realizującym świadczenie wychowawcze w swojej gminie w sprawie ustalenia aktualnego sposobu wypłaty przyznanego świadczenia

- napisano w odpowiedzi. Jeśli nie otrzymujemy pieniędzy na wskazane konto bankowe, nie chcemy się martwić i wyszukiwać hasła "co z 500 plus marzec 2020", zadzwońmy lub wyślijmy maila do placówki, w której do tej pory odbieraliśmy pieniądze ze świadczenia i spytajmy, jak to możemy zrobić w czasie, gdy wszystkim zaleca się pozostanie w domach.

Pieniądze otrzymujesz przekazem pocztowym? Warto pamiętać, że w związku z pandemią koronawirusa, wprowadzono modyfikacje w godzinach pracy placówek pocztowych. Szczegółowe informacje dotyczące funkcjonowania poczty znajdziecie tutaj.

Zobacz wideo Na jakie finansowe wsparcie mogą liczyć rodzice? To nie tylko 500 plus:
Więcej o: