Czy można wychodzić na spacer? Koronawirus powinien zatrzymać nas w domu? Pytamy pediatrę

Czy można wychodzić na spacer? Koronawirus sprawił, że zostaliśmy w domach. Wiemy, że powinniśmy unikać skupisk ludzi, ale co z wyjściem na odludzie? Czy spacer z dzieckiem jest bezpieczny?

Czy można wychodzić na spacer?

Koronawirus COVID-19 coraz bardziej rozprzestrzenia się po Polsce, szczyt zachorowań jeszcze przed nami. Specjaliści apelują, abyśmy zostali w domach. Zawieszono zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, zamknięto centra handlowe, kina - mamy ograniczać kontakty z innymi. Rodzice zostali z dziećmi w domach, czas mija im na łączeniu pracy z wymyślaniem aktywności dla najmłodszych. Zastanawiają się, czy mogą je zmęczyć na dworze, zabrać na spacer czy na rower. Ale czy spacer z dzieckiem jest bezpieczny?

Koronawirus a spacer z dzieckiem

O to, czy można wychodzić z dziećmi na spacer, zapytaliśmy dr Joannę Sawicką-Metkowską, pediatrę znaną w sieci jako Doktor Poziomka.

Każdy kto ma w domu małe dziecko wie, że siedzenie 24/7 w mieszkaniu jest niemożliwe. Wychodzenie na świeże powietrze jest bezpieczne. Ale pod warunkiem zachowania kilku zasad bezpieczeństwa

- mówi lekarka. Jakie to zasady? Pamiętajmy:

  1. Plener, park, łąka, las są bezpieczne. Unikamy placów zabaw, ławek, powierzchni regularnie obsmarkiwanych przez dzieci, dotykanych przez ludzi.
  2. Unikamy tłocznych miejsc - nie uczestniczymy w plenerowych zgrupowaniach, spotkaniach, nie kontaktujemy się z nikim spoza domowników - nawet na świeżym powietrzu. Nie kontaktujemy dzieci między sobą.
  3. Wyjście z bloku - bez dotykania poręczy, klamek, guzików. Jeśli winda to bez współpasażerów. Ale lepszą opcją są schody. Ważne by utrzymywać dystans do idącego przed/za nami sąsiada.
  4. Odpowiedni ubiór - żeby dzieci ani rodzica nie przewiało lub odwrotnie - nie za grubo. W żadnym razie chcemy siebie ani maluchów przeziębić!
  5. Komunikacja miejska, miejskie rowery, miejskie hulajnogi odpadają. Własny sprzęt jest bezpieczny!
  6. Objawy przeziębienia bezwzględnie zatrzymują nas w domu. Do czasu ustawienia katarów i kaszlów. Nie roznosimy zarazków!

"Korzystajmy z wiosny póki możemy" - podsumowuje Doktor Poziomka. Spacer w lesie wydaje się być dobrym pomysłem (o ile nie będziemy jechać tam komunikacją miejską, a na miejscu nie spotkamy innych rodzin, które wpadły na ten sam pomysł). Wybierajmy miejsca na odludziu, pilnujmy dzieci, aby niczego nie dotykały. Pusty plac zabaw może nęcić, ale w obecnej sytuacji nie jest najlepszym wyborem. Czy spacer z dzieckiem jest bezpieczny? Koronawirus zamyka nas w domach, ale - jeśli nie ma żadnych innych przeciwwskazań (infekcja, zalecona kwarantanna) - możemy wyjść na zewnątrz. Pamiętajmy tylko o zasadach, wymienionych przez pediatrę.

Zobacz wideo Co musisz wiedzieć o koronawirusie? [Wideo Głównego Inspektoratu Sanitarnego]

Co jeszcze jest ważne?

Nie odwiedzajmy dziadków, gdy wychodzimy z domu. Starsze osoby są w grupie ryzyka, powinniśmy je izolować od dzieci. Ale nie tylko o własnych babciach czy dziadkach musimy pamiętać. Nie dosiadajmy się do starszych pań na ławkach, nie zagadujmy starszego sąsiada. Dzieci mogą być bezobjawowymi nosicielami - same mogą nie zachorować, ale zakażą dorosłych.

A po powrocie do domu dokładnie umyjmy ręce. Przeczytaj: Banalny sposób, który może chronić przed koronawirusem i nie tylko. GIS przypomina instrukcję.

Więcej o:
Copyright © Agora SA