Koronawirus w Polsce. Lekarka apeluje do rodziców: Musicie nam pomóc

W Polsce mamy coraz więcej potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, a szczyt zachorowań jeszcze przed nami. Nie dziwią więc apele lekarzy, którzy wykorzystują media społecznościowe, aby prosić ludzi o wsparcie. A najlepsze, co możemy zrobić to zostać w domu.

Koronawirus w Polsce. Lekarka: Musicie nam pomóc

Wystarczy uruchomić dowolne medium społecznościowe, aby trafić na wpisy osób związanych ze służbą zdrowia. To relacje z "pierwszej linii frontu", ale i liczne apele - przede wszystkim dotyczące tego, aby zostać w domu. Nie chodźmy do sklepów, ale przychodnie czy szpitale także powinniśmy omijać szerokim łukiem. Teraz naprawdę dużo się tam dzieje.

Lek. Joanna Sawicka-Metkowska, pediatra znana w sieci jako Doktor Poziomka, na swoim facebookowym profilu umieściła apel do rodziców. "My - medycy jesteśmy w miejscach takich jak Izba Przyjęć/SOR dla Was. Ale musicie nam pomóc!" - pisze lekarka. Zaznacza, że na izbie przyjęć dzieje się teraz aż za dużo.

Strach rodziców - bo dziecko chore, strach dzieci - bo personel poubierany po czubek głowy, nawet uśmiechu zza maseczki nie widać i wreszcie strach personelu - bo każdy może potencjalnie przyjść z koronawirusem. Bo potem my wracamy do domów, do rodzin, bo system szwankuje, bo godziny czekania na koronatransport, dni czekania na koronawyniki

- opisuje. Lekarka zaznacza, że spektrum objawów choroby wywoływanej przez koronawirusa (COVID-19) jest szerokie - od przebiegów bezobjawowych, przez przeziębieniowe, po ciężkie zapalenie płuc. Apeluje, abyśmy - dopóki nie jest z nami naprawdę źle - zostali w domu. Dotyczy to również dzieci.

"Zostawcie te miejsca dla najbardziej potrzebujących"

Doktor Poziomka zaznacza, że objawy takie jak gorączka, kaszel czy duszność ma prawie połowa dzieci z infekcjami i nie można odróżnić, czy to na pewno nie koronawirus.

Dopóki umiecie opanowywać objawy infekcji smarki, gardła i kaszelki u dzieciaków - nie zabierajcie ich do przychodni/NPL [nocnej pomocy lekarskiej - przyp. red.] a tym bardziej nie na SOR czy Izbę Przyjęć. Zostawcie te miejsca dla najbardziej potrzebujących

- apeluje lekarka. Co robić, gdy nie udaje nam się samym opanować sytuacji? "Jeśli już nie dajecie rady - zawsze najpierw telefon - do przychodni/NPL/do Poziomki czy innego lekarza - po poradę, co robić i gdzie się udać" - podpowiada.

Co z zaplanowanymi wizytami w przychodni?

Zgodnie z wytycznymi, zawieszono wszystkie wizyty profilaktyczne w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej (bilanse zdrowia, wizyty szczepienne), a także wizyty w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS), które bez uszczerbku dla zdrowia dziecka mogą zostać przełożone na późniejszy termin.

Pozostawcie dzieci w domu, z dala od potencjalnych zagrożeń, do czasu odwołania niniejszego zalecenia. Pamiętajmy także, że dzieci mogą przechodzić zakażenie bezobjawowo i być źródłem zakażenia dla osób dorosłych, dla których zakażenie może być śmiertelne

- przypominają specjaliści.

Zobacz wideo Czy wysokie temperatury na wiosnę pomogą w walce z koronawirusem?

Dzieci a koronawirus

Dlaczego dzieci przechodzą zachorowanie COVID-19 łagodniej niż dorośli? Teorie, które rozważają naukowcy, opisała na swoim instagramie dr Ewa Miśko-Wąsowska. To:

  • statystycznie dzieci rzadziej cierpią na choroby przewlekłe (jak chociażby nadciśnienie), które mogą powodować cięższy przebieg choroby,
  • istnieje kilka innych typów koronawirusów, które powodują "zwykłe" przeziębienia i łagodne infekcje dróg oddechowych, z którymi dzieci niemalże ciągle mają kontakt i być może w związku z tym ich układ odpornościowy produkuje lepszą ochronę,
  • niewykluczone, że niedojrzałe jeszcze płuca dzieci nie mają pewnych receptorów, z którymi mogą wchodzić w interakcję koronawirusy.
 

Pamiętajmy także, że dzieci mogą być bezobjawowymi nosicielami wirusa. Przeczytajcie: Koronawirus. Utajone objawy u dzieci. Lekarka: niebezpieczne, bo nierozpoznane ogniwo.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.