Nauka w domu. Strony, które sprawią, że będzie przyjemnością

Z powodu pandemii koronawirusa zawieszono zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. Szkoły są zamknięte, odbywa się nauka w domu. Jednak lekcje nie muszą być przykrym obowiązkiem.

Koronawirus. Nauka w domu

Do 25 marca przedszkola i szkoły są zamknięte, a Ministerstwo Edukacji Narodowej zaleca naukę zdalną. Szkoły radzą sobie z tym na wiele sposobów, przeczytacie o tym w naszym tekście: Szkoły zamknięte, a co lekcjami? Teraz są prowadzone przez wideokonferencje. Jednak nauka w domu nie musi być jedynie żmudnym wypełnianiem ćwiczeń. Nie wychodząc z domu możemy zwiedzić muzea (nie tylko te polskie), nauczyć się kodowania, czy utrwalić zdobytą wiedzę. Które strony warto odwiedzić?

Nauka zdalna. Strony, które warto odwiedzić

Na stronie MEN znajdziemy materiały edukacyjne, które mogą być pomocą zarówno dla nauczycieli, którzy planują zdalne lekcje, jak i dla uczniów, którzy chcą dobrze wykorzystać czas izolacji. To różnego rodzaju strony internetowe, które warto odwiedzać. MEN poleca nie tylko platformy, w których znajdziemy szkolne lektury czy internetowy podręcznik, ale też stronę Centrum Nauki Kopernik - znajdziemy tam m.in. materiały i filmy edukacyjne. Na ministerialnej stronie Zdalne lekcje dostępne są propozycje materiałów dydaktycznych z podziałem na klasy.

Młodszym możemy zaproponować wiele platform edukacyjnych, które najczęściej są darmowe - dzięki nim dziecko może poćwiczyć mnożenie, napisać wirtualne dyktando czy warsztaty kodowania. W mediach społecznościowych warto podglądać hasztag #naukawdomu - znajdziemy tam nie tylko opisy tego, jak poradzić sobie ze zdalnymi lekcjami, ale i wiele ciekawych propozycji zajęć online.

Które strony warto polecić dzieciom? Wiele muzeów przeniosło swoje działania do sieci. Na wirtualne lekcje zaprasza Muzeum Powstania Warszawskiego, a POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich oferuje m.in. spacer po jednej z wystaw. Możemy także - nie wychodząc z domu - odwiedzić wiele polskich i zagranicznych placówek m.in. Wawel, Muzeum Zamkowe w Malborku, Kopalnię Soli w Wieliczce czy Luwr.

YouTube to środowisko doskonale znane nastolatkom (ale i nierzadko młodszym dzieciom). Polećmy im kanały, których oglądanie będzie połączenie przyjemnego z pożytecznym. To np. Pan Belfer czy Crazy Nauka. Nauka w domu to także czytanie lektur. Przeczytać możemy je w bibliotekach online, utrwalić - oglądając ekranizacje. Na kanale TVP Kultura wyemitowane zostanie m.in. "W pustyni i w puszczy" czy "Kamizelka". Ekranizacje znajdziemy także w kolekcji "Lektury na ekranie" TVP VOD. Więcej informacji tutaj.

Zobacz wideo Szef MEN podkreśla, że to nie jest czas na wypoczynek, a na nadrabianie zaległości
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.