Rekrutacja do przedszkoli i szkół podstawowych - zmiany w związku z koronawirusem. W Warszawie nie trzeba iść do placówki

W związku z pandemią koronawirusa zamknięto przedszkola. Co z trwającą rekrutacją? Jak zapewnia ministerstwo, harmonogram nie ulegnie zmianie. Ale zasady rekrutacji zostają dopasowane do obecnych warunków.

Koronawirus a rekrutacja do przedszkoli i szkół

Od dziś są zamknięte żłobki, przedszkola, szkoły i inne placówki edukacyjne. Zajęcia dydaktyczno-wychowawcze zostały zawieszone do 25 marca. W tym czasie odbywa się rekrutacja do przedszkoli i pierwszych klas szkół podstawowych. MEN informuje, że harmonogram nie ulegnie zmianie, a rodzice zastanawiają się, jak mają donieść wydrukowany wniosek do placówki pierwszego wyboru, skoro mają robić wszystko, aby z domu jednak nie wychodzić.

W Warszawie zmienione zasady rekrutacji

Jak poinformował prezydent Rafał Trzaskowski, w związku z pandemią koronawirusa w Warszawie zmieniają się zasady rekrutacji do przedszkoli i pierwszych klas szkół podstawowych. Wnioski (przypominamy, że najpierw wnioski musimy zarejestrować w systemie, jednak musimy go także dostarczyć do placówki - przedszkola czy szkoły - pierwszego wyboru) będą przyjmowane do 20 marca, a rodzice nie będą musieli składać ich osobiście. Skan wniosku i pozostałych dokumentów można wysłać mailem na adres placówki. Ci, którzy chcą złożyć je w wersji papierowej, mogą to zrobić w wybranej przez siebie placówce (prezydent Warszawy przypomina, że w placówkach zachowane są zaostrzone reguły sanitarne). Jeśli do wniosku potrzebujemy dołączyć dokumenty od pracodawcy, będziemy mogli zrobić to później, a składając wniosek, musimy napisać oświadczenie o późniejszym dostarczeniu zaświadczenia z zakładu pracy. Szczegóły dotyczące zmian rekrutacji do przedszkoli i pierwszych klas szkół podstawowych w Warszawie znajdziecie na stronie urzędu miasta.

W Krakowie mniej formalności

Krakowscy urzędnicy zabiegają o to, aby rodzice wraz z wnioskiem nie musieli dostarczać zaświadczenia o szczepieniach wydanego w przychodni. Potwierdzeniem spełnienia kryterium dotyczącego szczepień miałoby być oświadczenie rodziców lub książeczka szczepień. Pismo, które przesłano do przewodniczących komisji rekrutacyjnych, znajdziecie tutaj.

W Poznaniu wizyta w placówce niekonieczna

Również w Poznaniu nie zmieniają się terminy dotyczące rekrutacji, jednak rodzice są proszeni, aby dokumentów nie składać osobiście - zaleca się, aby były wypełniane elektronicznie i wysyłane pocztą już skanem do przedszkola.

Z uwagi na sytuację epidemiologiczną zarówno wnioski, jak i pozostałe oświadczenia,będące potwierdzeniem spełniania kryteriów można wysłać pocztą (za potwierdzeniem odbioru) lub przesłać do placówki pierwszego wyboru skan podpisanego wniosku wraz z załącznikami

- czytamy na stronie miasta.

Podobnie jest i we Wrocławiu. Jak napisano na miejskiej stronie, "ze względu na zagrożenie epidemiologiczne oprócz dostarczenia wniosku do placówki w formie papierowej zostanie uruchomiona możliwość złożenia w systemie wniosku w formie skanu/zdjęcia bez potrzeby wizyty w placówce". To rozwiązanie jest rekomendowane przez urzędników.

Harmonogram rekrutacji nie zmienia się, ale zasady - już tak. Dlatego zanim zaplanujesz wizytę w wybranym przedszkolu lub szkole, sprawdź, czy dokumenty możesz wysłać mailem (informacje publikowane są na miejskich stronach poświęconych rekrutacji, możesz też zadzwonić do wybranej przez siebie placówki). A ty zostań w domu.

Zobacz wideo Szef MEN podkreśla, że to nie jest czas na wypoczynek, a na nadrabianie zaległości
Więcej o: