CKE przygotowało powtórki do egzaminów dla uczniów, MEN zrobiło plan zdalnych lekcji. Jak zorganizować naukę w domu?

Rząd podjął decyzję o zamknięciu szkół, by ograniczyć rozprzestrzenianie ię koronawirusa. Podpowiadamy, z jakich materiałów warto korzystać podczas nauki w domu i jak rodzice mogą wspierać swoje pociechy w domowej nauce.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w dniach 12-25 marca przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych.  Minister edukacji Dariusz Piontowski zaapelował do uczniów, aby nie traktowali tego jak ferii i zajęli się nauką w domach. MEN zachęca nauczycieli, aby w najbliższym czasie wspierali uczniów i przekazywali im materiały do samodzielnej pracy w domu. W niektórych szkołach zorganizowano lekcje online. Między innymi w Liceum Ogólnokształcącym im. Biskupa Leona Wetmańskiego (Collegium Leonium) w Sierpcu od czwartku prowadzone są wideokonferencje.

Dyrekcje szkół proszą nauczycieli, aby korzystali z:

  • dziennika elektronicznego,
  • strony internetowej szkoły, przedszkola, placówki oświatowej,
  • mailingu do rodziców, a w przypadku starszych uczniów bezpośredniego kontaktu elektronicznego.

Z jakich materiałów korzystać podczas nauki w domu?

MEN przygotowało poradnik do nauki zdalnej dla nauczycieli i dyrektorów szkół. Wskazówki zamieszczone w nim przydadzą się także uczniom i rodzicom, którzy na własną rękę szukają zajęć dla dzieci. Zamieszczono adresy stron, serwisów i portali, z których można korzystać w pracy z uczniami w okresie zawieszenia zajęć. To bezpłatne, dostępne w internecie narzędzia i materiały edukacyjne:

Szczególna prośba o pomoc skierowana jest do nauczycieli i rodziców uczniów, którzy przygotowują się do tegorocznych egzaminów: ósmoklasisty, maturalnego oraz zawodowego. Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała powtórki do egzaminów. Dla ośmioklasistów stworzono zestaw zadań powtórkowych. Maturzyści z kolei mogą korzystać z materiałów przygotowanych specjalnie dla nich i rozwiązywać arkusze maturalne z poprzednich lat. 

Polskie Radio - nowe propozycje programów dla dzieci

Specjalne cykle dla dzieci wprowadziło Polskie Radio. W czasie przerwy w nauce i zajęciach przedszkolnych radiowa Jedynka przygotowała nowe propozycje programowe. W przedpołudniowym paśmie "Cztery Pory Roku" (audycja w godz. 9-12) dziennikarze będą podpowiadać, jak zorganizować domowe zabawy i jak wspólnie ciekawie spędzić czas.

"Od małego do dużego" to dźwiękowy konkurs, w którym dzieci będą opisywać jakiś przedmiot lub zjawisko, a dorośli spróbują trafnie odpowiedzieć na pytanie. Do wygrania będą m.in. książki do wspólnego czytania. Jedynka od poniedziałku do piątku o godz. 10.35 będzie prezentować słuchowisko według powieści Juliusza Verne'a, "20 000 mil podmorskiej żeglugi". To druga część trylogii, w której skład wchodzą jeszcze "Dzieci kapitana Granta" i "Tajemnicza wyspa". Będzie to radiowa adaptacja dzieła z 1974 roku w reżyserii Jerzego Markuszewskiego i dźwiękowej realizacji autorstwa Jerzego Jeżewskiego. W obsadzie: Jan Matyjaszkewicz, Piotr Fronczewski, Igor Śmiałowski, Józef Nalberczak, Andrzej Szalawski.

Jak wspierać dziecko i motywować do nauki? Rady psychologa

Psycholożka Sylwia Sitkowska powiedziała dla portalu eDziecko, że to, co ułatwia sprawę, to fakt, że nauka będzie odbywała się poprzez komputer czy tablet. "Do kontaktu z nimi zazwyczaj nie trzeba dzieci zachęcać, więc mamy nieco ułatwioną sprawę" - przyznała. Część materiału dostępna jest w formie gier i zabaw, a najskuteczniej uczymy się poprzez zabawę, więc rodzicom odchodzi kolejne zadanie, czyli urozmaicanie nauki.

Komfortowa jet również sytuacja, w której możemy umówić się z dzieckiem na interwały nauki i przerwy. Jedno dziecko jest w stanie uczyć się przez 45 minut z rzędu, inne przez 10 minut. Uszanujmy to i umówmy się na system pracy przeplatany odpoczynkiem.

- mówi Sitkowska. Na naukę mamy teraz całe dnie, więc nie należy wywierać presji i narzucać dzieciom, że "lekcje mają być odrobione do południa".

Porozmawiaj z dzieckiem. Dowiedz się, jak ono by widziało nauczanie w domu, zaufaj mu i ustalcie wspólny plan

- zachęca Sitkowska. Dodała, że na pewno dziecko chętniej będzie realizowało zadania, jeśli samo je sobie zaplanuje, niż jeśli to rodzic będzie go do czegoś zmuszał. "Chwal za każdą samodzielną aktywność w kierunku nauki i nie krytykuj, jeśli coś się dziecku nie uda" - mówi psycholog. Według niej dzieci chętniej robią rzeczy, którymi dorośli aktywnie się interesują.

Jeśli zainteresujesz się tym, co jest zadane, jakie są tematy i z prawdziwą ciekawością będziesz pytał o ciekawe dla ciebie zagadnienia, a może nawet wspólnie poszukacie odpowiedzi, to zachęcisz dziecko do zdobycia wiedzy. Zacznij od najprostszych rzeczy. Małe sukcesy zachęcą dziecko do dalszej pracy, wszak każdy z nas lubi robić rzeczy, które mu wychodzą

- wyjaśnia Sylwia Sitkowska. 

Zobacz wideo Aplikacje, które pomagają w nauce. Przydatne dla uczniów i studentów
Więcej o: