Koronawirus. Mama córki chorej na raka ma ważny apel. "Bądź bardziej świadomym człowiekiem"

Chcąc zabezpieczyć się przed zakażeniem koronawirusem ludzie masowo wykupują maseczki. Mama dziewczynki chorej na raka apeluje, aby tego nie robić.

Koronawirus a maseczki

Pustoszeją półki w sklepach, ludzie wykupują preparaty do dezynfekcji, na wielu aptekach pojawiły się informacje, że nie ma maseczek. Nie powinniśmy nosić ich prewencyjne, zalecenia mówią, aby używali ich chorzy oraz osoby z ich otoczenia. Mimo to są kupowane są masowo, a maseczek brakuje dla tych, którzy naprawdę ich potrzebują.

Zobacz wideo Co musisz wiedzieć o koronawirusie?

Koronawirus. Mama ma ważny apel

Maseczki są potrzebne  m.in. osobom, których układ odpornościowy jest osłabiony i są podatniejsze na zakażenie. Przypomina o tym mama dziewczynki chorej na raka. "Ona nienawidzi tej maski, ale to niezwykle ważne, że ją ma" - zaczyna swój wpis i dodaje, aby strach przed koronawirusem nie sprawił, że będziemy gromadzić maseczki. Nawet, jeśli w ogóle ich nie potrzebujemy.

Skoncentruj się na umyciu rąk, wycieraniu koszyka podczas zakupów, odkażaniu rąk po zatankowaniu samochodu. Użyj łokcia, aby nacisnąć przycisk windy... Bądź bardziej świadomym człowiekiem, aby dzieci i rodziny, które potrzebują tych irytujących maseczek, miały do nich dostęp

- napisała na Facebooku.

Maseczki potrzebne także mamom karmiącym

O to, aby nie kupować maseczek, jeśli ich nie potrzebujemy, zaapelowała także Nicole Sochacki-Wójcicka, czyli Mama Ginekolog.

Nie wykupujcie bezmyślne masek, bo według RCOG [Royal College of Obstetricians and Gynaecologists, brytyjskie stowarzyszenie, którego członkowie pracują w położnictwie i ginekologii - przyp. red.] są potrzebne mamom karmiącym, które maja objawy infekcji górnych dróg oddechowych

- napisała na Instagramie. Opublikowała zdjęcie, które zostało zrobione, gdy zaczęła karmić młodszego syna, a akurat była przeziębiona. Jak napisała, według wytycznych karmienie było bardzo ważne mimo infekcji, ale z zastosowaniem środków ochronnych.

Koronawirus. Jak zapobiegać zakażeniu?

Na stronie Ministerstwa Zdrowia przeczytamy, że "nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się SARS-Cov-2", a dalej "używaj maseczek tylko wtedy, gdy masz objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewasz u siebie infekcję SARS-Cov-2 przebiegającą z łagodnymi objawami lub opiekujesz się osobą z podejrzeniem infekcji SARS-Cov-2". Zatem zamiast zabierać maseczki tym, którzy naprawdę ich potrzebują, stosujmy się do zasad, które były już wielokrotnie publikowane. Musimy pamiętać m.in. o tym, aby często myć ręce, unikać dużych skupisk ludzi, zachować bezpieczną odległość (np. stojąc w kolejce), stosować odpowiednie zasady ochrony podczas kichania i kaszlu czy unikać dotykania oczu, nosa i ust.

Więcej o: