Minister zdrowia: Chrońmy naszych dziadków. Nie powinni się teraz opiekować wnukami

Przedszkola i szkoły zostały zamknięte z powodu pandemii koronawirusa. Minister Zdrowia uczula, aby nie prosić o pomoc w opiece nad dziećmi ich dziadków. Osoby starsze są najbardziej narażone na zakażenie i na ciężki przebieg choroby wywołanej COVID-19.

Koronawirus. Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w dniach 12-25 marca przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. 12 i 13 marca w przedszkolach i szkołach podstawowych będą prowadzone działania opiekuńcze, od 16 marca placówki będą zamknięte. Podczas konferencji minister zdrowia, Łukasz Szumowski, zaapelował, aby rodzice nie prosili dziadków o to, aby zajmowali się dziećmi.

Dziadkowie nie powinni opiekować się wnukami

Gdy dzieci chorują lub wymagają opieki np. w czasie dni wolnych od szkoły, pierwszymi osobami do których rodzice zwracają się po pomoc, są dziadkowie. Minister zdrowia zwrócił się do rodziców, aby w obecnej sytuacji - gdy w związku z koronawirusem przedszkola i szkoły zostały zamknięte - dziećmi opiekowali się sami. Łukasz Szumowski zaleca, aby dzieci nie miały bliskich kontaktów z osobami starszymi, szczególnie w ciągu tych 14 dni, kiedy nie upewnimy się, że dzieci są zdrowe.

W polskim społeczeństwie jest kulturowo przyjęte, że dziadkowie są blisko wnuków. Ale tutaj jest ta szczególna sytuacja, kiedy te zachowania kulturowe powinniśmy sobie przewartościować. Chrońmy po prostu naszych dziadków, nasze babcie, naszych seniorów przed tym ryzykiem

- zaapelował minister Szumowski.

Zobacz wideo Szkoły zamknięte. Czy państwo pomoże rodzicom na umowach śmieciowych?

Przedszkola i szkoły zamknięte. Co mogą zrobić rodzice?

Rodzice dzieci do lat ośmiu, którzy są objęci ubezpieczeniem chorobowym, mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zgodnie ze specustawą, jest to 14 dodatkowych dni, które nie są wliczone do ogólnego limitu 60 dni, przysługujących na opiekę nad chorym dzieckiem do lat 14. Jak z niego skorzystać? Musimy złożyć oświadczenie u pracodawcy lub, jeśli prowadzimy własną działalność gospodarczą, w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Wzór oświadczenia znajdziemy na stronie internetowej ZUS. Należy pamiętać, że jeśli obydwoje rodzice pracują, z dodatkowego zasiłku może skorzystać tylko jedno z nich, niezależnie od liczby dzieci.

Jeśli mamy starsze dzieci, możemy wykorzystać urlop wypoczynkowy lub zdecydować się na urlop bezpłatny. Rodzicom dzieci do lat 14 przysługuje urlop na dziecko (jego wymiar to dwa dni lub 16 godzin), a ci, których dzieci nie skończyły sześciu lat mogą wykorzystać urlop wychowawczy. Inną możliwością, która nie wymaga wykorzystywania urlopu, jest praca zdalna. Możemy także zatrudnić opiekunkę lub poprosić o pomoc bliskich. Pamiętajmy jednak o apelu ministra zdrowia i nie prośmy o to osób starszych. Są najbardziej narażone na zakażenie i ciężki przebieg choroby wywołanej koronawirusem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.