Koronawirus. Czy twoje dziecko umie zadzwonić na pogotowie? Warto z nim o tym porozmawiać

Numery alarmowe to coś, czego warto nauczyć dziecko, a koronawirus i ogłoszona pandemia to moment, w którym szczególnie trzeba o to zadbać. Zatroszczmy się nie tylko o to, aby znało numery, ale także aby wiedziało, co ma powiedzieć, gdy zadzwoni po pomoc.

Koronawirus. Dziecko powinno znać numery alarmowe

Uczymy dzieci, co powinny robić, jeśli się zgubią, czy gdy zaczepia je ktoś obcy. Powiedzmy im także, jak się zachować, gdyby coś się stało i musiałyby wezwać pomoc. Numerów alarmowych dzieci uczą się w przedszkolach i szkołach, sprawdźmy, czy na pewno to wiedzą.

Naucz tego dziecko

Najważniejsze to nauczenie się numerów alarmowych. Uczmy tych do konkretnych służb:

  • 997 - numer na policję,
  • 998 - numer na straż pożarną,
  • 999 - numer na pogotowie.

Na YouTube znajdziecie piosenki i wierszyki, które pomagają najmłodszym w nauce. Rytmiczne utwory sprawią, że dziecko szybko zapamięta numery. Telefonem alarmowym, które dziecko powinno znać jest także 112 - czyli numer do Centrum Powiadamiana Ratunkowego.

Pamiętajmy, że nie są potrzebne żadne prefiksy, a połączenie jest bezpłatne. Na numery alarmowe zadzwonimy także wtedy, gdy w telefonie nie ma karty SIM (zrobimy to z każdego naładowanego telefonu). Połączenie alarmowe wykonamy również wtedy, gdy telefon jest zablokowany. Pokażmy dziecku, jak to zrobić (jeśli mamy w domu różne modele, skorzystajmy z różnych urządzeń). Pamiętajmy, żeby wytłumaczyć, jak wezwać pomoc korzystając ze smartwatcha czy z telefonu stacjonarnego - dziecko powinno wiedzieć, jak wezwać pomoc, korzystając z różnych urządzeń.

Dziecko dzwoni na pogotowie. O czym pamiętać?

Nauczmy dziecko, że najważniejsze, co musi powiedzieć, gdy dodzwoni się do służb ratunkowych, to powiedzieć, gdzie się znajduje. Nie wiadomo, czy nie rozładuje się bateria, połączenie zostanie zerwanie. Dlatego dziecko musi znać swój adres. Najpierw mówimy, gdzie się znajdujemy, dopiero później się przedstawiamy i opisujemy, co się dzieje.

Dziecko powinno także wiedzieć, w jakich sytuacjach dzwonić na pogotowie czy do innych służb. Musimy je uzmysłowić, że to bardzo ważne numery, które mogą uratować życie. Co jeszcze jest ważne? Powiedzmy, co robić, gdy wybierzemy numer alarmowy przez przypadek. "Jeśli przypadkowo wybierzesz numer alarmowy 112, pozostań na linii i poinformuj operatora numerów alarmowych, że żadna pomoc nie jest Ci potrzebna, a zgłoszenie zostało wywołane przypadkowo" - czytamy na rządowej stronie.

Zobacz wideo Urządzenia, które warto mieć w domowej apteczce
Więcej o: