Zapalenie jajnika - jakie są przyczyny, objawy i proces leczenia schorzenia?

Zapalenie jajnika to jedno z dosyć częstych schorzeń układu rozrodczego kobiety. Poza tym, że towarzyszą mu zwykle nieprzyjemne dolegliwości, może ono doprowadzić do poważnych powikłań, które są groźne dla zdrowia pacjentki. Jakie są objawy i przyczyny powstawania tego schorzenia?

Układ rozrodczy każdej kobiety charakteryzuje się dużą wrażliwością. Z tego powodu panie szczególnie powinny dbać o to, by regularnie odwiedzać poradnię ginekologiczną. Niestety bywa tak, że kobiety zajęte obowiązkami i innymi sprawami związanymi z życiem zawodowym oraz rodzinnym, lekceważą pierwsze objawy schorzenia. Bagatelizowanie problemu nie sprawi jednak, że sam zniknie. Czasem takie zaniedbanie może przemienić się w poważne kłopoty zdrowotne.

Zapalenie jajnika - skąd się bierze i jakie są jego przyczyny?

Skąd bierze się zapalenie jajnika? Odpowiedzi na to pytanie może być wiele. Zwykle mówi się o nim, gdy w organizmie występuje stan zapalny narządów miednicy mniejszej. Jedną z przyczyn zapalenia przydatków są drobnoustroje. Te, które najczęściej wywołują ten rodzaj stanu zapalnego, to chlamydie, a wśród nich głównie Chlamydia tracheomatis, dwoinka rzeżączki, a także bakterie beztlenowe. Zdarza się też, że zapalenie jajnika mogą wywołać też bakterie Mycoplasma genitalum. Niekiedy do jego rozwoju prowadzi wcześniejsze zapalenie pochwy lub okolic w ogóle niezwiązanych z drogami rodnymi (na przykład zapalenie zatok czy próchnica zębowa). W drugim przypadku drobnoustroje odpowiedzialne za daną infekcję przenoszą się z krwią.

Lekarze wyróżniają także czynniki, które mogą podnosić ryzyko wystąpienia zapalenia jajnika. Do nich zalicza się chociażby:

 • wczesne rozpoczęcie współżycia seksualnego,
 • większa ilość partnerów seksualnych,
 • współżycie seksualne z pominięciem zabezpieczeń, takich jak prezerwatywa,
 • współżycie w trakcie okresu (podczas miesiączki następuje bowiem spadek odporności, przez co organizm jest bardziej podatny na wszelkiego rodzaju infekcje i zakażenia),
 • przebycie zapalenia jajnika we wcześniejszym czasie,
 • zbyt częste irygacje pochwy.

Objawy zapalenie przydatków - jak rozpoznać to schorzenie?

Jak rozpoznać zapalenie przydatków czyli ogółem zapalenie jajnika bądź jajników, a także jajowodów? Jeśli chodzi o zapalenie przydatków, objawy mogą być bardzo różnorodne i zależeć od stopnia nasilenia infekcji. Przede wszystkim, może to być silny, a zarazem uciążliwy ból w dole brzucha (zwłaszcza jeśli dochodzi do ostrego stanu zapalnego). Kobieta odczuwa dodatkowo bolesność macicy, kiedy ta zostanie w jakiś sposób poruszona, np. w trakcie badania ginekologicznego lub seksu. W przypadku, gdy proces zapalny przeniesie się na otrzewną (dojdzie do wystąpienia tzw. "ostrego brzucha"), chora zaobserwuje dodatkowo bolesność uciskową. Trzeba liczyć się także z nudnościami i wymiotami, nasilającą się biegunką, jak również dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi. U kobiet, które cierpią na ostre zapalenie jajnika występują też bardzo obfite, często przedłużające się miesiączki lub krwawienia w pomiędzy nimi.

Ostry proces zapalny może przejść w stan przewlekły. Wówczas można zaobserwować następujące objawy:

 • bolesność w dole brzucha,
 • bóle w okolicy krzyża podczas okresu,
 • dolegliwości bólowe nasilające się podczas współżycia seksualnego,
 • ból związany z oddawaniem moczu,
 • nieregularne miesiączkowanie,
 • długo utrzymujący się stan podgorączkowy,
 • zaparcia.

Zapalenie przydatków - leczenie schorzenia

Leczenie w zapaleniu przydatków jest niezbędne. W pierwszej kolejności należy udać się do lekarza ginekologa, by mógł przeprowadzić pełne badanie. Konieczne okaże się również pobranie wymazu bakteriologicznego z dróg rodnych. W ten sposób lekarz będzie mógł stwierdzić, jaki antybiotyk powinien dobrać, by okazał się skuteczny w leczeniu konkretnego przypadku.

Specjalista może również zlecić badanie krwi. Po liczbie leukocytów będzie w stanie stwierdzić, czy w organizmie istnieje obecnie proces zapalny. Dobrym rozwiązaniem, który zapewni pełniejszy obraz sytuacji, będzie przeprowadzenie badania ultrasonograficznego narządów rodnych. Zwykle można zauważyć, że jajniki lub też całość przydatków jest powiększona. Trzeba liczyć się też z tym, że choroba przydatków jest stanem nawracającym, dlatego też w każdej chwili dolegliwości mogą pojawić się ponownie.

Zwykle wybiera się leczenie zachowawcze, z włączeniem odpowiednio dobranego antybiotyku, który działa przyczynowo. Taka kuracja trwa od tygodnia do dwóch. Do antybiotyku może być też dołączony steryd, leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Aby stosowane środki mogły odpowiednio zadziałać, pacjentkom zwykle zaleca się leżenie, odpoczynek i lekkostrawne posiłki. Gdyby jednak doszło do powikłań, konieczna zazwyczaj okazuje się hospitalizacja i leczenie operacyjne (laparoskopia).

Zobacz wideo Torbiele jajników: operacja konieczna? To zależy od rodzaju zmiany
Więcej o: