Objawy koronawirusa u dzieci. Pięć oznak, na które koniecznie należy zwrócić uwagę

Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce szybko wzrasta. Pojawiła się oficjalna informacja o zamknięciu placówek oświatowych. Nasuwa się ważne pytanie, po jakich objawach u dzieci można zauważyć, że dziecko może mieć koronawirusa.

Objawy koronawirusa u dzieci

Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrasta. Naukowcy wciąż pracują nad zrozumieniem nowej choroby, ale dotychczasowe badania sugerują, że u dzieci odnotowano mniej przypadków wirusa. Nie oznacza to jednak, że dzieci nie mogą zarazić się wirusem. Najmłodsze dziecko z koronawirusem miało zaledwie 30 dni. Objawy u dzieci wydają się łagodniejsze. Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC), znakami są:

  • gorączka,
  • katar,
  • kaszel,
  • wymioty,
  • biegunka.

Koronawirus u dzieci

Badanie  przeprowadzone w New England Journal of Medicine wykazało, że prawdopodobnie dzieci są mniej podatne na zarażenie lub, jeśli są zarażone, mogą wykazywać łagodniejsze objawy, niż dorośli. Naukowcy twierdzą, że objawy mogą wyglądać podobnie do innych chorób układu oddechowego, takich jak grypa i przeziębienie. Nowy wirus może wywoływać kaszel i gorączkę. Kobiety w ciąży są bardziej podatne na zarażenie się koronawirusem, natomiast nie ma dowodów na to, że wirus może zostać przeniesiony na dziecko podczas ciąży.

Jak bronić się przed koronawirusem

Przede wszystkim należy zachować spokój i stosować się do zasad, które publikuje m.in. Ministerstwo Zdrowia czy Główny Inspektorat Sanitarny. Należy:

  • Często myć ręce. Zalecane jest, aby używać wody i mydła, a jeśli nie mamy do nich dostępu, powinniśmy używać środków (płynów czy żeli) na bazie alkoholu (min. 60 proc.),
  • Stosować odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania. Gdy kichamy lub kaszlemy powinniśmy zakrywać usta lub nos zgiętym łokciem lub chusteczką, którą natychmiast musimy wyrzucić do zamkniętego kosza. Ręce musimy umyć (mydłem lub wodą) lub środkiem z min. 60 proc. alkoholem. Nie zakrywajmy nosa i ust dłońmi, w ten sposób możemy przenieść zarazki na przedmioty i osoby, których dotykamy;
  • Zachować bezpieczną odległość. Między nami a innymi ludźmi powinie być co najmniej metr odległości. Powinniśmy o tym pamiętać szczególnie wtedy, gdy znajdujemy się obok ludzi, którzy kaszlą, kichają, mają gorączkę;
  • Unikać dotykania oczu, nosa i ust. Ministerstwo przypomina, że dłońmi dotykamy wielu powierzchni, także takich, które mogą być skażone wirusem. A jeśli zanieczyszczonymi rękami dotkniemy oczu, nosa lub ust, możemy przenieść wirusa na siebie.
Zobacz wideo Rząd na specjalnej konferencji podejmuje decyzję o zamknięciu szkół

KoronawirusKoronawirus grafika redakcyjna

Więcej o: