Koronawirus. CKE: Terminy egzaminów na razie pozostają takie, jak w harmonogramie

Premier ogłosił, że przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. CKE z kolei informuje, że terminy egzaminów nie ulegają zmianie.

Terminy egzaminów bez zmian

Centralna Komisja Egzaminacyjna, w nawiązaniu do komunikatu dot. zamknięcia placówek oświatowych, ogłosiła, że terminy egzaminów na razie nie ulegają zmianie. Zatem egzamin ósmoklasisty odbędzie się w dniach 21-23 kwietnia, a egzamin maturalny - 4-22 maja. CKE zachęca uczniów, aby w czasie zawieszenia zajęć korzystali z materiałów dostępnych na stronie komisji.

Szkoły zamknięte

Premier Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszej konferencji prasowej ogłosił, że zostają zawieszone zajęcia dydaktyczno-wychowawcze.

Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych

- czytamy na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Napisano tam także, że 12 i 13 marca w przedszkolach i szkołach podstawowych nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, a jedynie działania opiekuńcze. Od 16 marca wszystkie placówki będą zamknięte.

Na stronie MEN znajdziemy także zalecenia dla dyrektorów, rodziców i uczniów. Dowiemy się z nich m.in. tego, aby zachęcać dziecko do samodzielnej nauki, może ono korzystać z materiałów edukacyjnych dostępnej na platformie epodręczniki.pl (dostęp do zasobów jest bezpłatny) - przerwa od szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki, aby unikać miejsc, w których są duże skupiska ludzi i przestrzegać zasad higieny i śledzić bieżące doniesienia. MEN przypomina także, że rodzice dzieci do lat ośmiu mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Poinformowano, że przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy (zgodnie z przyjętą specustawą, ma on wynosić nie więcej niż 14 dni i nie wliczać się do 60 dni, o których mowa w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).

Jak zabezpieczyć się przed koronawirusem? Ministerstwo po raz kolejny przypomina:

  1. Często myj ręce przy użyciu mydła i wody.
  2. Przy kasłaniu i kichaniu zakrywaj usta i nos. Zachowaj co najmniej metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.

Zobaczcie, jak poprawnie myć ręce: Banalny sposób, który może chronić przed koronawirusem i nie tylko. GIS przypomina instrukcję

Zobacz wideo Minister zdrowia odpowiada na pytania widzów w sprawie koronawirusa
Więcej o: