Wszyscy używamy telefonów, a koronawirus może na nich przetrwać nawet kilka dni. Co radzą specjaliści?

Koronawirusem można zakazić się przez kontakt ze skażonymi powierzchniami i z przedmiotami - także telefonem. Brytyjscy eksperci apelują, aby go dezynfekować. Zapytaliśmy lekarza Małgorzatę Ponikowską, w jaki sposób i jak często to robić?

Kornawirus przenosi się z człowieka na człowieka drogą kropelkową. Ale można zakazić się nim także  dotykając skażonych powierzchni lub przedmiotów. Szczególną uwagę należy zwrócić na telefony komórkowe. Eksperci z Wielkiej Brytanii twierdzą, że należy je dezynfekować. 

Możesz myć ręce, ale jeśli zaczniesz dotykać ekranu smartfona, a następnie dotkniesz nim twarzy, możesz się łatwo zarazić koronawirusem

- powiedział profesor William Keevil z University of Southampton dla serwisu Metro. 

Koronawirus na telefonach komórkowych 

Telefony komórkowe są używane kilkadziesiąt razy dziennie, w różnych sytuacjach - wyciągamy je w sklepie, u lekarza, w autobusie - czyli wtedy, gdy na rękach mamy zebrane z klamek i ogólnodostępnych powierzchni bakterie, wirusy i brud

- mówi dla edziecko.pl Małgorzata Ponikowska, lekarka i autorka bloga "Małgorzata Ponikowska - lekarz na tropie zdrowia".

Następnie przychodzimy do domu, myjemy ręce i wyciągamy "nieczysty" telefon i ponownie na rękach przenosimy to wszystko, co powinno zostać spłukane podczas pierwszego mycia rąk po wejściu do domu 

- kontynuuje. Ponikowska zachęca zatem do ograniczenia korzystania z telefonu, gdy mamy brudne ręce. Zapytaliśmy, co robić, jeśli korzystamy z nich w ciągu dnia, w pracy, czy w środkach komunikacji miejskiej?

Po przyjściu do domu warto przetrzeć telefon chusteczką nasączoną spirytusem 70-proc.

- wyjaśnia Ponikowska. 

Ważne mycie rąk

Przypominamy również o tym, że bardzo ważne jest mycie rąk. Na tę czynność trzeba poświęcić przynajmniej 30 sekund i umyć ręce, postępując zgodnie z instrukcją, która znajduje się w artykule: Banalny sposób, który może chronić przed koronawirusem i nie tylko. GIS przypomina instrukcję. Zrobić to należy przed przygotowywaniem posiłku, karmieniem dzieci, po zabawie ze zwierzętami, po kontakcie z krwią, wymiocinami oraz wydalinami (mocz, kał), a także po sprzątaniu kuwety. Trzeba myć ręce także po powrocie z pracy czy po kontakcie osobą chorą, sprzątaniu, wyrzucaniu śmieci, a przede wszystkim po skorzystaniu z toalety.

Na co powinniśmy jeszcze zwrócić szczególną uwagę? Rady lekarza  w artykule: Koronawirus w Polsce. Czy rezygnować z imprez masowych, jazdy komunikacją miejską?

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.