Gorączka - jak ją obniżać u maluchów?

Gdy malutkie dziecko pierwszy raz w życiu dostaje wysokiej gorączki, rodzice zwykle bardzo się niepokoją. Warto wiedzieć, co wtedy robić - wiedza pomaga oswoić lęk.

Zwykle zaczyna się tak: maluch robi się nieswój, ma gorszy apetyt, płacze więcej niż zwykle lub jest senny i apatyczny. Wtedy warto sięgnąć po termometr.

1. ZMIERZ TEMPERATURĘ

Najlepiej wybrać klasyczny termometr z cienką końcówką. Czas pomiaru będzie krótszy, gdy użyjemy termometru elektronicznego, niektórzy jednak ufają jedy- nie termometrom szklanym (zamiast rtęci jest w nich teraz alkohol). Małemu niemowlęciu najlepiej zmierzyć temperaturę w pupie. Pomiar pod pachą lub w ustach może być mniej miarodajny.

Rozepnij dziecku ubranko i pieluchę (nie wyjmuj jej spod pupy). Delikatnie przytrzymaj nóżki, końcówkę termometru wsuń lekko do odbytu. Gdy termometr wskaże ostateczną temperaturę, odejmij od wyniku 0,5°C (pięć "kresek") - wtedy uzyskasz prawdziwy wynik.

Podwyższona temperatura nie zawsze musi być powodem do zmartwienia. Gorączka może pojawić się po przegrzaniu, wysiłku, w czasie ząbkowania. Jeśli maluch ma gorączkę, ale wydaje się zupełnie zdrowy, powtórz pomiar po półgodzinie. Może okazać się, że temperatura wróciła do normy.

2. OCEŃ STAN DZIECKA

Pamiętaj, że sam stan podgorączkowy (między 37 a 38°C) działa na organizm korzystnie - zwiększa ukrwienie tkanek, pobudza do pracy układ odpornościowy. Dopiero wyższa temperatura osłabia organizm. U dziecka może ona wzrosnąć znacznie i szybko nawet przy drobnej infekcji. Jeśli temperatura osiągnie 38°C (38,5 mierzone w pupie), staraj się ją obniżyć.

3. PODAJ LEK

W pierwszej kolejności podajemy niemowlętom i małym dzieciom preparaty zawierające paracetamol, w drugiej - te z ibuprofenem (i to dopiero kilkumiesięcznym maluchom). Dzieciom do 12.-15. roku życia nie wolno podawać aspiryny!

Nie ma znaczenia, czy po-damy lek w czopku, czy w syropie, choć małemu niemowlęciu zwykle łatwiej za- aplikować czopek (chyba że dziecko ma biegunkę). W aptece czopki z paracetamolem sprzedawane są pod wieloma nazwami handlowymi. Najlepiej wybrać łatwe do wyjęcia z opakowania, cienkie i spiczaste. Dawkę paracetamolu lub ibuprofenu dobierz do wieku i wagi dziecka.

Połóż niemowlę na przewijaku, rozepnij pieluchę, delikatnie przygnij kolanka malca do brzucha. Możesz przetoczyć dziecko na bok. Okolice odbytu posmaruj wazeliną, dzięki temu łatwiej będzie wsunąć czopek. Na koniec lekko ściśnij pośladki malucha i przytrzymaj je przez chwilę.

Jeśli podajesz dziecku lek przeciwgorączkowy w formie syropu (zawiesiny), precyzyjnie odmierz dawkę załączoną do opakowania miarką. Uważaj, by lekarstwo się nie rozlało, bo trudno wtedy ocenić, ile preparatu maluch dostał.

4. SCHŁADZAJ MALCA

Niemowlę nie powinno być ciepło ubrane ani okryte kocem. Jeśli nie ma dreszczy, warto zrobić mu krótką kąpiel w wodzie o 1-2 stopnie chłodniejszej niż temperatura jego ciała. Po kąpieli wytrzyj malca (lub pozwól mu obeschnąć na przewijaku) i ubierz w suche, lekkie ubranko (zmieniaj je, gdy stanie się przepocone).

Możesz przykładać chłodne okłady na czoło, szyję, kark, brzuch, pachwiny, łydki malucha. Jeżeli jednak dziecko wyrywa się i płacze, nie męcz go.

Jeśli karmisz naturalnie, jak najczęściej przystawiaj malca do piersi. Jeśli karmisz butelką, możesz podawać niemowlęciu wodę, ziołowe herbatki. Picie jest konieczne, jedzenie nie tak bardzo.

5. SPRAWDŹ GORĄCZKĘ

Temperatura powinna zacząć spadać w ciągu godziny od podania leku. Mierz ją regularnie i obserwuj malucha. Jeśli ma inne objawy infekcji, we- zwij lekarza. Zanim pediatra zbada dziecko, lek podawaj w równych odstępach czasu przewidzianych w ulotce. Paracetamol możesz podać 6 razy w ciągu doby, a ibuprofen - tylko 3 razy.

W wyjątkowych wypadkach, jeśli gorączka nie spada i przekracza 39°C, można podać na zmianę dwa leki przeciwgorączkowe. Najpierw paracetamol. Jeśli gorączka nie obniżyła się ani trochę, podajemy ibuprofen. Po 4 godzinach od podania paracetamolu podajemy następną dawkę paracetamolu, między ewentualnym podaniem dawek ibuprofenu musi minąć minimum 6 godzin. Trzeba pilnować, żeby nie przekroczyć dziennej dawki każdego z tych składników i skonsultować się z lekarzem.

DRGAWKI GORĄCZKOWE - CO ROBIĆ?

U niektórych dzieci gorączka wywołuje atak drgawek gorączkowych (zwykle skłonność ta mija w 3.-4. roku życia). Objawy są dość przerażające: drżenie kończyn, bladość twarzy, sine usta, bezdech, utrata przytomności, bezwładność.

W czasie napadu nawet na chwilę nie wolno zostawić malca samego. Trzymaj go na rękach albo połóż na boku i rozluźnij ubranie. Nie unieruchamiaj malucha, nie wkładaj niczego do jego ust. Jeśli drgawki zdarzały się wcześniej i lekarz przepisał dziecku przeciwdrgawkowy lek we wlewce doodbytniczej (diazepam, czyli relanium), podaj mu go w czasie ataku. O ile serce malca cały czas bije, nie rób mu sztucznego oddychania ani masażu serca. Oddech wróci do normy samoistnie po kilku sekundach. Jeśli to pierwszy napad albo drgawki nie ustępują w ciągu kilku minut, wezwij pogotowie. Po napadzie dziecko będzie osłabione, może wymiotować. Najlepiej, by pozostało w pozycji na boku - będzie mu łatwiej oddychać. Jeśli wcześniej malec nie dostał leku przeciwgorączkowego, podaj mu go teraz, w postaci czopka. Nie rób dziecku chłodzącej kąpieli - może znów wywołać atak drgawek. W przyszłości nie dopuszczaj do nagłego wzrostu temperatury.

Więcej o:
Copyright © Agora SA