Co na kaszel u dziecka? Olbrzymie znaczenie ma charakter kaszlu

"Co na kaszel u dziecka?" - to pytanie, które zadają sobie rodzice maluchów, które kaszlą. Musimy jednak pamiętać, że nie zawsze musimy go blokować. Kiedy kaszel powinien niepokoić i jakie sposoby na kaszel u dziecka?

Kaszel u dziecka: co powinno niepokoić?

Kaszel jest reakcją obronną dróg oddechowych na wirusy, bakterie, wydzielinę, kurz, pył, alergeny czy ciało obce. W związku z tym, pomimo wszelkich związanych z nim niedogodności, zwykle jest pożyteczny. Fizjologicznie dziecko może zakasłać do kilkunastu razy na dobę. Niepokojący jest zatem kaszel, który występuje częściej, który pojawił się po zachłyśnięciu (podejrzenie ciała obcego), kaszel z towarzyszącą gorączką oraz kaszel z cechami duszności tj. z uruchomieniem dodatkowych mięśni oddechowych, z zaciąganiem międzyżebrzy, ze słyszalnym świstem (fachowo określanym jako stridor), kaszel z przyspieszonym oddechem. Niepokojący jest również kaszel, który pomimo leczenia przedłuża się i trwa powyżej dwóch tygodni.

Mokry i suchy kaszel u dziecka

Potocznie odróżniamy dwa rodzaje kaszlu: suchy i mokry. Suchy zwykle pojawia się na początku infekcji, z czasem pojawia się mokry, gdy następuje faza większej produkcji zagęszczonej wydzieliny.

Suchy kaszel u dziecka

Kaszel suchy nazywany jest także nieproduktywnym, nie towarzyszy mu odkrztuszanie plwociny (flegmy). Jest on zwykle napadowy, nie słyszymy charakterystycznego "furgotania", które towarzyszy kaszlowi mokremu. Kaszel suchy często pojawia się po infekcji, jako reakcja na podrażnienie dróg oddechowych.

Mokry kaszel u dziecka

Kaszel mokry nazywany jest także kaszlem produktywnym, towarzyszy mu odkrztuszanie plwociny. Może on być reakcją na spływającą z dróg nosowych wydzielinę, na nadmiar wydzieliny w drzewie oskrzelowym - słyszymy wówczas "furgotanie". Dziecko stale próbuje odkrztusić jakąś zalegającą wydzielinę.

Co na kaszel u dziecka?

Z zasady nie powinniśmy hamować odruchu kaszlowego, sporadycznie, przy napadach suchego kaszlu w nocy, zalecane są leki przeciwkaszlowe. Aczkolwiek badania wykazały, że zwykły miód (np. łyżeczka podana pół godziny przed snem u dzieci powyżej 12 m.ż., które nie są uczulone na miód) jest równie skuteczny. Przy kaszlu mokrym staramy się ułatwić dziecku odkrztuszenie wydzieliny i możemy podać leki rozrzedzające wydzielinę czy nawet wykrztuśne (jeżeli odruch kaszlowy jest za słaby).

Domowe sposoby na kaszel u dziecka

Leki na kaszel dla dzieci nie powinny być podawane na własną rękę, szczególnie jeśli nie mamy pewności co do charakteru kaszlu. Gdy dziecko ma kaszel mokry przeciwwskazane jest podawanie mu syropu przeciwkaszlowego. Hamujemy odkrztuszanie, czyli pozbywanie się wydzieliny, w której mogą rozwijać się bakterie. Sprzyjamy nadkażeniom bakteryjnym, co może skutkować bakteryjnym zapaleniem oskrzeli lub bakteryjnym zapaleniem płuc. Z kolei przy kaszlu suchym powinniśmy zażywać innych preparatów w ciągu dnia, innych wieczorem. Do godz. 16 można stosować leki wykrztuśne, później - przeciwkaszlowe.

Niezależnie od charakteru kaszlu, dziecku możemy pomóc domowymi sposobami. To przede wszystkim:

  • nawilżanie powietrza (musimy o tym pamiętać szczególnie w sezonie grzewczym),
  • nebulizacje z soli fizjologicznej.

Co na kaszel u dziecka? Nasza reakcja będzie zależała od wieku dziecka, rodzaju kaszlu, czy tego, kiedy on się pojawia. Lepszym rozwiązaniem może być brak reakcji, niż podanie nieodpowiedniego leku. Obserwujmy dziecko, a ewentualną kurację skonsultujmy z lekarzem.

Zobacz wideo Pamiętajmy, że kaszel może być także reakcją na zakrztuszenie.
Więcej o:
Copyright © Agora SA