Leczenie przeziębienia

Większość infekcji u małych dzieci powodują wirusy. Nie leczy się ich antybiotykiem, stosuje się tylko tzw. Leczenie objawowe.

W kuracji chodzi o to, by ulżyć dziecku i nie dopuścić do nadkażenia bakteryjnego, które wymaga podania antybiotyku. Trzeba zatem zadbać o prawidłowe nawilżenie śluzówek, usuwanie wydzieliny z nosa i dobre warunki do regeneracji organizmu.

Pojenie

Ciepłe napoje, woda, rozcieńczone soki owocowe nawilżają, umożliwiają rozrzedzenie wydzieliny i łagodzą ból gardła. Napar z kwiatów bzu lub lipy działa napotnie, więc pomoże też obniżyć gorączkę. Herbatka rumiankowa ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Melisa pomaga się wyciszyć i uspokoić.

Starszemu niemowlęciu możesz przygotować rzadki domowy kisiel z owocami z mrożonki, a dziecku powyżej roku ciepłe mleko z odrobiną miodu lub kakao ze spienionym mlekiem. Przestudzone herbatki ziołowe można osłodzić odrobiną miodu.

Nawilżanie powietrza

Działa kojąco na śluzówki nosa i ułatwia oddychanie. Przynosi ulgę przy katarze, kaszlu, bólu gardła. Można do tego celu używać nawilżacza powietrza (pamiętaj, by czyścić go zgodnie z instrukcją użytkowania). Możesz też po prostu rozwieszać na kaloryferach wilgotne ręczniki lub zamocować na nich pojemniki z wodą.

Aromaterapia

W odetkaniu zatkanego nosa pomóc może wdychanie olejku eterycznego, np. z eukaliptusa, mięty, jałowca (olejki takie stosuje się u dzieci powyżej 3. roku życia).

Można także zrobić pachnącą kąpiel z dodatkiem aromatycznego naparu z lawendy lub melisy. Na kaszel pomoże kąpiel z dodatkiem naparu tymianku.

Oklepywanie pleców

Pomaga w "odrywaniu się" i odkrztuszaniu wydzieliny przy mokrym kaszlu.

Połóż sobie dziecko na kolanach. Jego głowa i klatka piersiowa powinny być ułożone nieco niżej niż pupa. Oklepuj jego plecki dłonią złożoną w łódeczkę. Pamiętaj jednak, by nie robić tego wieczorem ani tuż przed snem.

Oczyszczanie nosa

Ułatwia dziecku oddychanie przy katarze. Dzięki temu zabiegowi maluchowi łatwiej jest także ssać pierś czy smoczek butelki, a potem spokojnie zasnąć.

Nosek niemowlęcia najlepiej oczyszczać za pomocą aspiratora wydzieliny. Ułóż malca na plecach, głowa niech będzie nieco wyżej. Wpuść do dziurki nosa kroplę soli fizjologicznej. Przyłóż końcówkę aspiratora do dziurki. Drugi koniec rurki włóż sobie do ust i delikatnie zassij (oba końce oddziela filtr, więc wydzielina nie dostanie się do twoich ust). Tak samo oczyść drugą dziurkę.

Zakatarzonemu maluchowi pomoże też wkraplanie soli fizjologicznej lub roztworu soli morskiej. Możesz także rozsmarować pod noskiem (najlepiej na noc) odrobinę maści majerankowej.

Wietrzenie pomieszczeń

Poprawia samopoczucie dziecka i ułatwia mu oddychanie. Kilka razy w ciągu dnia, szczególnie przed spaniem, dokładnie wywietrz pokój. Po zamknięciu okien odczekaj chwilę, aż pomieszczenie się ogrzeje.

Spokój i bliskość

Choremu malcowi potrzebny jest odpoczynek. Ale dziecko nie musi leżeć w łóżku. Może być normalnie ubrane i polegiwać. Dobrze wpłynie na jego samopoczucie przytulanie, czytanie książeczek, opowiadanie bajek, rysowanie, granie w planszówki. To lepsze niż oglądanie telewizji, od którego może je rozboleć głowa.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.